Někdy je potřeba prohodit role

Spisovatelka Eva Vychodilová Foto: archiv E. Vychodilové

RADOTÍN – Tak zní název nové knihy černošické spisovatelky Evy Vychodilové, jejíž beseda a autorské čtení proběhne 18. října od 18:30 hodin v radotínské knihovně. Autorka, píšící převážně pro děti, vydala letos na jaře v nakladatelství Ikar soubor povídek pro dospělé.

Hrdinky a hrdinové jedenácti příběhů se každý po svém vypořádávají s krizí (nejen) středního věku. Mnohdy zoufalé a zdánlivě nevýznamné kroky vedou k velkým změnám, s kterými nepočítali, ale někdy je tak trochu potřebovali. Eviny povídky jsou plné radosti i smutku, milostných vzplanutí i vztahových karambolů, v nichž se mnohý z nás pozná, a přicházejí tak s jasným poselstvím, že na svoje trápení nejsme nikdy úplně sami.

„Potřebovala jsem si trochu odpočinout od dětského pohádkového světa. Napsat zase něco ze života a zpracovat témata, která vidím dennodenně kolem sebe u svých vrstevníků. Na novelu, natož román, teď nemám vzhledem k rodinnému a pracovnímu zápřahu kapacitu. Povídky jsou ideální jak na psaní, tak na čtení pro podobně vytížené jedince. Nakonec jsem jich během dvou covidových let poskládala dohromady jedenáct. Původně jsem je psala jen tak pro sebe jako relax nebo jako dárky pro kamarády, až později mi došlo, že krásně fungují dohromady. O to větší mám radost, že je z nich kniha, na kterou jsou navíc kladné ohlasy,” říká Vychodilová.

„Velmi povedený celek, který dokáže rozproudit celou škálu emocí. Umí oslnit obsahovou tematikou, ale i kvalitou zpracování… Skvěle napsané povídky, které jsou sice těžké a plné smutku, zato autentické a psané s potřebnou lehkostí a upřímností,” objevuje s v recenzích.

Během autorského podvečera se v knihovně zaposloucháte nejen do některého z příběhů s názvem Poslední jízda, Vyprošťovák, Den Kretén nebo titulní povídky Někdy je potřeba prohodit role, ale také se dozvíte, jak kniha vznikla, či další zajímavosti o autorčině tvorbě.