ŘEVNICE – Restaurátorka Irena Straková je sportovkyně tělem i duší. V posledních dvaceti letech si zamilovala bowling, který hraje na špičkové úrovni. Je několikanásobnou mistryní České republiky a hráčkou roku 2020. A ráda by „svou“ disciplínu viděla na olympiádě.
Bowlingové herny se v ČR začaly stavět v 90. letech. Byl někdo ve vaší blízkosti, kdo se tehdy bowlingu věnoval? Kdy jste s ním začala vy?
Bowling hrála parta mých kamarádů, jednou týdně jsem s nimi chodila do hotelu Duo v Praze na jejich pravidelnou dvouhodinovku. Byla to docela legrace, protože jsem velmi často měla nejvyšší náhozy a kluky to občas pěkně rozčilovalo. Ve stejnou dobu trénoval na vedlejších drahách bowlingový klub hotelu Duo. Dostala jsem od něj nabídku, abych s nimi hrála. Tenkrát mi to připadalo absurdní: já a bowling na sportovní úrovni. Hrála jsem pravidelně squash a bowling byl jen zábava. Po roční odmlce jsem v řevnickém Lidovém domě náhodou potkala kamaráda Jirku Marvala. Jen tak mimochodem se zmínil, že druhý den pořádá bowlingový turnaj, a bylo to. Po několika měsících jsem vstoupila do bowlingového klubu Strike Řevnice, jeho členkou jsem dodnes.
Věnovala jste se i jiným sportům?
Ke sportu jsem měla kladný vztah vždycky. Jako skoro každé dítě v Řevnicích jsem už na základní škole hrála házenou, poté volejbal, ping-pong, badminton, squash.
Kdy jste slavila první úspěchy?
Je to absurdní, dostavily se skoro hned. Asi právě proto mě bowling začal tak bavit. Začínala jsem, jako každý v té době, hrát rovnou koulí a umisťovala jsem se na předních příčkách i poměrně velkých turnajů. Později jsem začala hrát koulí s excentrickým jádrem a otevřely se mi nové bowlingové obzory.
Podívala jste se se sportem i „do světa“? Liší se sportovní bowling od toho našeho?
Ano, mé první větší setkání s hráči z celého světa bylo v roce 2007 na světovém finále Qubica AMF Bowling v Petrohradě. Každá zúčastněná země vyslala pouze dva zástupce: vítěze a vítězku svého národního finále. Teprve tam jsem na vlastní oči viděla rozdíly herních stylů a „dokonalost Američanů“. Tehdy u nás nebyl dostatek kvalitních trenérů a podmínek pro sportovní bowling. V současné době je situace jiná. Naši mladší kolegové jsou již v mnoha případech konkurenceschopní, dokonce čeští kadeti přivezli v roce 2022 zlaté medaile z mistrovství světa U21, kde ve strhujícím souboji porazili výběr USA. Tyto úspěchy jsou výsledkem dlouhodobé koncepční práce České bowlingové asociace (ČBA), která se prioritně věnuje práci s talentovanou mládeží.
Jak je to s financováním účasti na těchto soutěžích?
Oficiální výjezdy na mistrovství Evropy a světa reprezentací mužů, žen a juniorů financuje z velké části ČBA, senioři si vše platí sami. Náklady spojené s vrcholovým bowlingem jsou často nad finanční možnosti samotných hráčů. Od minulého roku finančně podporuje talentované bowlingové hráče všech věkových kategorií soukromý sponzor Numismatika Třeboň. Právě v těchto dnech mimo jiné umožnil čtveřici našich reprezentantů, v doprovodu trenéra, startovat na turnajové sérii World Series of Bowling po boku absolutní světové špičky. Považuji tuto událost za jedinečnou.
Co je váš takzvaný majstrštyk?
Dohození kuželek 7, 10, tedy krajní kuželky: „velké parohy“. Na mém prvním zahraničním turnaji v polské Vratislavi nejvyšší nához turnaje a druhé místo v kategorii žen. Za majstrštyk to považuji proto, že jsem hrála první měsíc s excentrickou koulí a zdaleka jsem nedosahovala úrovně ostatních hráčů a hráček.
Jaké vlastnosti musí mít dobrý bowlingový hráč a bez jakých pomůcek se neobejde? A co fyzická průprava?
Myslím, že je to jako v jiných sportech. Nesmí chybět motivace, nadšení, píle, cílevědomost a v nemalé míře psychická odolnost a pravidelný trénink. Bowling je sport více zatěžující jednu stranu těla, tudíž je ideální vhodným způsobem doplnit zátěž i na straně druhé. Doporučují se různá kondiční cvičení, fitko, plavání a tak dále.
Hráč hrající excentrickou koulí se neobejde bez vlastních koulí, tašek, bot (většinou s výměnnou podrážkou), různých druhů tejpů a abralonů na úpravu povrchu koulí. Já používám i bowlingovou rukavici ke zpevnění zápěstí.
Co vás osobně bolí nejvíce? Potkaly vás úrazy?
Občas mě pobolívají svaly celého těla, ale to přičítám nedostatečnému rozcvičení před hrou nebo jiným fyzickým aktivitám, jako je třeba práce na zahradě. Při bowlingu mě zatím žádný úraz nepotkal. Ale v sedmnácti letech jsem přišla o křížový vaz v koleni při lyžování. To je můj handicap při jakékoliv sportovní činnosti.
Hrají bowling další členové vaší rodiny či známí?
Moje rodina bowling nehraje, ale většina mých kamarádů se mnou na bowlingu byla a několik jich u tohoto sportu zůstalo, třeba jen v rekreační podobě. Často se mi stává, že se mé okolí, když se dozví, že se věnuji bowlingu, začne více zajímat o techniku hodu, herní systém turnajů a možnost umístění dětí do tréninkového centra mládeže.
Jak vidíte svou sportovní kariéru?
Nad tím se moc nezamýšlím. Bowling hraji především pro radost a cením si každého úspěchu.
Co vám kromě výhry dělá největší radost?
Spojení více striků za sebou, dohozené parohy (split), kvalitní výsledky a dobrá parta, to pak bývá i veselo! Možnost účasti na zahraničních turnajích je příjemným zpestřením sportovního života.
Máte svoji kouli, třeba s nějakou pro vás typickou grafikou?
Svých koulí mám plnou garáž, ale vlastní grafiku nemám. V tomto ohledu se většinou „vyřádíme“ při navrhování dresů.
Jaké nejčastější hlášky, které nejsou v mluvě obvyklé, hráči bowlingu používají?
Například se velmi často používá slovo „brooklyn“. Ovšem nejedná se o připomenutí městské části New Yorku, ale o strike zleva u praváka. Dále „motorka“: dvě kuželky v zákrytu, nebo „parohy“: kuželky vzdáleny od sebe (split).
Tvrdí se, že bowling není příliš fyzicky náročný, proto v něm soutěží i hráči vysokého věku. Máte takové „zasloužilé“ hráče i ve svém okolí?
Ano, bowling hraje i mnoho seniorů v kategorii 65+, kteří pravidelně vozí medaile ze seniorských mistrovství Evropy i světa. S těmito hráči se pravidelně setkávám na akcích České bowlingové asociace a komerčních turnajích. Jen namátkou jsem si vzpomněla na velmi kvalitní hráče narozené v ročnících 1946, 1947, 1950. Pro hráče od 50 let pořádá ČBA celorepublikovou seniorskou bowlingovou ligu.
Jde tedy o sport pro každého?
Rozhodně. A jak vtipně podotýká prezident České bowlingové asociace Ing. Karel Vopička: ,,Bowling se dá hrát od doby, kdy kouli udržíte, až do doby, kdy ji ještě udržíte.“ Tak neváhejte a vyzkoušejte tento stále populárnější sport, který usiluje o účast na olympijských hrách.
Co vám mimo bowling vyloudí úsměv na tváři?
„Den placaté zábavy“, při němž pravidelně pomáhám. Jde o charitativně zábavný den pro (převážně) psy s placatými čumáky, plný soutěží, zevlování, seznamování spolku a osvěty, dobrého jídla, pití a veselých lidí.
Protože pracuji jako restaurátorka, dokáže mi udělat radost i správně podlepený japonský dřevořez a mumie bez nálezu plísní.
Irena Straková (52)
- Žije v Řevnicích.
- Od roku 2000 je členkou sportovního bowlingového klubu Strike Řevnice.
- Od roku 2010 je v širším reprezentačním výběru ČR.
- Od roku 2022 je reprezentantkou seniorského výběru žen.
Největší úspěchy:
- 2005/2006 Extraliga ženy – mistr ČR
- 2010/2011 Extraliga ženy – vicemistr
- 2011/2012 Extraliga ženy – vicemistr
- 2012/2013 Extraliga ženy – mistr ČR
- 2016 Amatérská bowlingová liga – mistr ČR
- 2016 MČR jednotlivců – mistr ČR
- 2019 MČR dvojic – mistr ČR
- 2019/2020 Hráčka roku (anketa, v níž hlasují hráči a trenéři)
- 2019/20220 1. místo v turnajové sérii Prestige (kvalifikace na MČR na sportovních mazacích modelech)
- 2020 MČR 2. vicemistr
- 2021 1. místo v turnajové sérii Prestige