Nejkrásnější alej v kraji je v Hořovicích

Foto: soutěž Alej roku

HOŘOVICE – Lipová alej v parku hořovického zámku zvítězila v anketě Alej roku se 162 hlasy ve Středočeském kraji. Celkově skončila devátá.

Alej vznikla na počátku 18. století a patří k těm nejkrásnějším v okolí českých zámků. Na konci ji zdobí Sluneční brána.

“O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7 tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí,“ řekla Karolina Kostićová z pořádající Arniky.

Celkové vítězství díky 585 hlasům letos vybojovala Svárovská alej na Boskovicku v Jihomoravském kraji. Staletým lipám přitom letos hrozí vykácení kvůli rozšíření silnice. Arnika na jaře k vítězné aleji umístí pamětní ceduli.

Všichni regionální vítězové obdrží dárkový balíčky, poukazy a další věcné ceny. Už nyní se připravuje další ročník, který má za cíl také v dalších letech přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří k fungující krajice. Je přitom jedno, zda jde o alej známou či neznámou, kolem silnice nebo na turistické stezce.

(red)