Nedostatek míst ve středočeských školách musí začít řešit i česká vláda

Foto: Petra Stehlíková

DOLNÍ POBEROUNÍ – Problém s nedostatečnou kapacitou základních škol ve středočeských obcích nejen v blízkosti Prahy, ale i v celém kraji, musí začít intenzivně řešit česká vláda. Podle vyjádření Středočeského kraje totiž obce ani kraj nedisponují takovými prostředky, aby situaci mohly bez pomoci státu zvládnout.

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková o tom informovala premiéra vlády Petra Fialu, kterému současně předala výzvu podepsanou zhruba stovkou představitelů středočeských obcí. Ti na krajském úřadě jednali na toto téma v červnu. „Zaznělo na něm, že počet dětí v kraji převýšil i „nejhorší“ scénář sociodemografických odhadů z doby před deseti roky, a starostové proto apelují na stát, aby rozšířil dotační program pro výstavbu a rozšiřování základních škol,“ informoval černošický starosta Filip Kořínek.

„Rozhodli jsme se oslovit vládu se žádostí o koncepční a dlouhodobou pomoc při stavbě nových škol, a to zejména znovuotevřením dotačních titulů, které jsme prosadili již v roce 2013,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.