Narozeniny pojali festivalově

Kresba světlem a pohybem. Foto: Ivan Látal
Kresba světlem a pohybem. Foto: Ivan Látal

Základní umělecká škola v Černošicích slaví tento rok 60 let své existence – prvního října roku 1954 zde byla otevřena hudební škola, jež nabízela výuku hry na klavír a housle.

Postupem času vykrystalizovaly z různých uměleckých aktivit tři dodnes aktivní obory  – hudební, taneční a výtvarný. Všechny se prolínají na čtyřdílném festivalu.

Narozeninové „turné“ odstartovalo 13. září zahajovacím koncertem. Na něm vystoupily hlavně soubory a  tělesa působící při ZUŠ i úspěšní hráči komorní hudby. Druhý koncert se koná 11. října od 18:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Černošicích a je věnován Roku české hudby. Prostorem se proto ponesou melodie J. Černohorského, J. D. Zelenky, A. Dvořáka, M. Troupy a L. Janáčka. Zahrají a zazpívají smíšený pěvecký sbor Pražští pěvci a Černošická komorní filharmonie pod vedením pedagoga ZUŠ Černošice Václava Polívky a pod taktovkou Stanislava Mistra.

Další kulturní zážitek proběhl 8. listopadu od 18 hodin v kulturním sále na Vráži v Černošicích. Tento koncert byl věnován žákům, učitelům a absolventům ZUŠ Černošice. Pozvánku přijali bývalí žáci, kteří se v daném oboru nadále pohybují a pro něž byla černošická umělecká škola startovní čárou. Představili se také současní studenti se svými pedagogy.

Festival ukončí 13. prosince velký vánoční koncert od 15:30 v Club Kině Černošice. Zde se opět představí soubory při ZUŠ s programy, které všechny diváky příjemně naladí na vánoční svátky. Podrobnosti najdete na www.ZUSCernosice.cz/60.

(lib)