Nadšenci bojují za muzejní tratě

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERANa dvou ze čtyř železničních tratí, které chce ministerstvo dopravy zrušit, provozují občanská sdružení muzeální jízdy.

Jednou z nich je trať Krupá-Kolešovice, kde pravidelná osobní doprava skončila před čtyřmi lety. Na trati je soukromé železniční muzeum a jeho provozovatel na ní pořádá nostalgické jízdy.

Správa železniční dopravní cesty chce trať zrušit, protože na ní Středočeský kraj neobjednal žádnou dopravu. Ministerstvo dopravy původně slíbilo, že opuštěné tratě místo jejich rušení převede obcím nebo soukromníkům.

Jaroslav Křenek se sdružení Kolešovka ale MF Dnes řekl, že se nyní k udržení tratě ministerstvo ani správa cesty nemá: „Tlačí na nás, aby naše vlaky v jízdním řádu nebyly. Odmítají nám přidělit kapacitu dráhy, nechtějí je tam zanést. Nevíme, jak to s příští sezonou dopadne.“

Na udržování trati v provozuschopném stavu nemá sdružení dostatek finančních prostředků a převod na obce se mu nedaří vyjednat. Sdružení se proto obrátilo na kraj. Ten už slovy náměstka hejtmana přislíbil, že se do jednání o zachování muzeálního provozu na trati zapojí.

(jm)