Na Zbiroh za historií a romantikou

Zámek Zbiroh Foto: Petra Stehlíková

Je úplně jedno, jestli slavíte svatého Valentýna, nebo ne. Máme pro vás ideální tip na výlet, ať už chcete prožít hezké chvíle se svou láskou, s přáteli, rodinou nebo prostě jen tak vyrazit za poznáním. Zbiroh v okrese Rokycany je od nás vzdálen pouhých 45 kilometrů a má hned několik lákadel: pozoruhodný zámek, skálu i studánku.

Novorenesanční zámek je dominantou města. Uchvátí vás na první pohled. Návštěvníky vítá teprve od roku 2005, kdy ho opravil a zpřístupnil soukromý majitel. Předtím v něm dlouhá léta sídlila československá armáda. Snažila se ho tajit, protože v něm ukrývala obří radar Tamara k monitorování letadel NATO a západních evropských zemí.

Sídlo šlechtických rodů i nacistů

Na kopci stál skrytý v lesích už asi ve 12. století románsko-gotický hrad, založil ho nejspíš Břetislav ze Zbirohu z rodu Sulislavců. Hrad byl jedním z nejstarších českých šlechtických sídel u nás a často střídal majitele. Vlastnil ho i císařský rod Lucemburků nebo slavní jihočeští Rožmberkové. Zbirohu se také říká zámek tří císařů. Postupně ho totiž získal Karel IV. (párkrát tu pobýval i s manželkou Blankou z Valois), Zikmund Lucemburský a Rudolf II. Jezdili sem hlavně na hony do blízkých lesů, Rudolf II. tu založil oboru.

Dnešní novorenesanční podoba zámku vznikla na konci 19. století poté, kdy ho od císaře Františka Josefa I. koupil pruský král železnic H. B. Stroussberg a po jeho bankrotu pak Colloredo-Mansfeldové. Během druhé světové války ho jako své sídlo užívali nacisté, po válce tu sídlila československá armáda, takže spíš chátral. Navíc se o něm moc nemluvilo. 

Dnes je vše jinak. Stavba září do daleka. Je opravená včetně nádvoří, teras, zahrad a přilehlého okolí. Současný vlastník si dal opravdu záležet.

Věž, nejhlubší studna a Alfons Mucha

Můžete tu absolvovat velmi krásnou prohlídku interiérů a sbírek obrazů. Jeden okruh je přístupný i v zimě, další dva během letní sezony. Až budete na nádvoří, určitě nepřehlédněte věž vyhloubenou do skály. Má až čtyři metry silné zdi, výšku 20 metrů a je to vůbec první samostatná hradní hláska v Čechách.

A ještě jedním prvenstvím se zámek pyšní: nachází se tu nejhlubší zámecká studna v Evropě s hloubkou 163 metrů. Během rekonstrukce byla vyčištěna od nánosu odpadků dosahujícího až do výšky padesáti metrů. Nacistická armáda a později i ta naše ji používaly jako odpadkový koš. Našly se v ní mimo jiné nacistické zbraně a dokumenty.

Zbirožský zámek je spjatý se jménem slavného malíře Alfonse Muchy, který zde žil a pracoval v letech 1910 až 1928. Vytvořil tu své nejslavnější dílo: Slovanskou epopej. 

Součástí zámku je také zrekonstruovaná kaple, vysvěcená 18. května 2005.

Zámek Zbiroh Foto: Petra Stehlíková

Výlet na Čertovu skálu

Pod zámkem je vinice a kolem něj upravený park, kde se dá dlouho procházet. V sezoně tu bývají ukázky dravých ptáků a lanové centrum je přímo u zámku, což ocení obzvlášť děti. A když budete mít dost času, vydejte se na okružní túru k vrchu Světovina a na Čertovu skálu.

Pěší okruh přírodou měří 6,5 kilometru a vede nejdřív po zelené turistické značce ke studánce Františkov, což jsou necelé dva kilometry. Po chvíli dojdete k vrchu Světovina, kde ze zelené značky uhnete na žlutou. Odtud je to 2,5 kilometru na Čertovu skálu (výška 566 m. n. m.) s krásnou vyhlídkou do okolí. Od skály vede červená značka, po dvou kilometrech jste zpátky u zámku.

Lucie Hochmalová

Praktické informace:

  • Doporučujeme vám vyhradit si na výlet celý den. V zimě je přístupný jeden okruh, ovšem v létě okruhy tři a další čas zabere procházka.
  • Zámecký okruh je otevřen po celý rok od úterý do neděle v čase 10 až 17 hodin, projdete ho za 50 minut. Prohlídky hradního okruhu se konají v letní turistické sezoně vždy v 11 a 15 hodin a mají 50 minut. Okruh Karla IV. je přístupný pouze na objednávku v letní turistické sezoně, trvá 90 minut. Možností je rovněž rezervace noční prohlídky.
  • V malé galerii zámeckého šenku zhlédnete výstavu fotografií Alfonse Muchy. Malíř je vytvořil během svého zdejšího pobytu.
  • V areálu každý den funguje restaurace.
  • Všechny rezervace učiníte na čísle 602 527 632 a e-mailu info@zbiroh.com.
  • Veškeré informace najdete na webu zbiroh.com.