Na Mariánské pouti se představí zejména místní umělci

Ilustrační z Mariánské pouti v Černošicích. Foto: Petra Stehlíková

ČERNOŠICE – Letošní dvoudenní černošická Mariánská pouť se koná o víkendu 12. a 13. srpna na prostranství před kostelem a v Komenského ulici. Představí se zejména místní obyvatelé.

„Tento rok jsme kladli důraz hlavně na umělce z Černošic a z blízkého okolí,“ potvrdil za pořadatele Pavel Blaženín. Během programu zahrají například domácí Petr Váňa či kapela BROTHERS & THE PETERS. V neděli 13. srpna zazní od 18 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie koncert Černošického komorního ensemblu. Hvězdou nedělního programu bude nejlepší současná romská kapela Bachtale Apsa se svým frontmanem a zakladatelem Mário Bihárim.

Chybět nebudou pohádky či žonglérská dílna v podání Vojty Vrtka nebo pouťové atrakce., „Stalo se již tradicí, že o pouti máme jedinečnou možnost nahlédnout do černošické historie. Letošní výstava bude otevřena o víkendu od 10 do 18 hodin v komunitním centrum MaNa a představí se na ní místní Sokol, který slaví 110 let svého činnosti,“ dodal Blaženín.

Myšlenka obnovení Mariánské pouti v Černošicích se zrodila již krátce po revoluci v roce 1990. U její obnovy stála tehdy šermířská skupina Alotrium, Petr Řehoř a Otakar Štanc. Poutě jsou obecně církevní slavnosti, které se konají k uctění památky světce, jemuž je zasvěcen místní kostel či kaple. V případě Černošic jde o kostel Nanebevzetí Panny Marie. Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je v některých křesťanských církvích nejdůležitější mariánský svátek, který se slaví 15. srpna.