Kde se v našem kraji vzala tradice májů a jak se rozšířila postupně do devíti obcí, které se v letošním roce k festivalu připojily, o tom jsme si krátce povídali právě s Miloslavem Frýdlem.
Odkud se na Berounce vzala tradice oslavy májů?
Staročeské máje jsme v Zadní Třebani začali znovu slavit ještě před revolucí. Říkám znovu, protože podle historických pramenů pořádali oslavy jara v máji vojenští vysloužilci a mladá chasa před více než sto lety.
My jsme nejenom studovali kroniky, ale sháněli jsme kroje, které jsou tady u nás ve Středočeském kraji velmi různé. Jiné jsou na Příbramsku, jiné na Berounsku nebo Rakovnicku. Také jsme sbírali střípky ceremonií, jež se k májům vážou. Ceremoniemi mám na mysli pobožnosti, žádání práva k pořádání májů, průvodu obcí, tančení české besedy a tak dále.
A když jsme dali dohromady koncept scénáře celých oslav a zrealizovali je, pak se k Zadní Třebani začaly připojovat další obce, jimž se naše slavnosti zalíbily.
Tak tomu bylo na přelomu 80. a 90. let. Která obec se k pořádání májů přidala potom?
Když jsme v kronikách hledali zprávy, jak, kdy, kde a v jaké podobě máje existovaly, plynule jsme narazili na řevnické baráčníky, kteří byli v té době velice akční. Také jsme pro ně tančili na jejich plesech českou besedu. A od nich jsme si ze začátku půjčovali i kroje. Mimochodem, víte, že se baráčnickému kroji říká „česká mařenka“?
Takže potom máje probíhaly asi tři roky také v Řevnicích v Lesním divadle. Později se ukázalo, že nebylo vhodné je umístit právě tam. Je to festival, který patří na náves, náměstí, zkrátka mezi domy a sousedy. Je to lidová slavnost.
Jak to, že se letos bude konat 13. ročník májů?
Před třinácti lety jsme tyto slavnosti nazvali festivalem, který představuje přehlídku folklorních souborů – tanečních i pěveckých skupin různých žánrů.
Letošní účast devíti obcí vyžaduje velké kombinační schopnosti organizátorů, hlavně pokud jde o termíny a časy vystoupení jednotlivých souborů…
To ano. Bylo třeba termíny sladit, aby máje mohly skutečně proběhnout v máji a zároveň aby se nelogicky nepřekrývalo konání oslav v sousedních obcích. Pokud se ve stejný den konají máje v Letech a v Mníšku pod Brdy, vůbec to nevadí, protože obě akce navštěvují jiní hosté. Navíc lze sladit program tak, aby bylo možné pozvat vyhlášené soubory z Moravy či ze zahraničí a podělit se mezi obcemi o náklady na logistiku, myslím na dopravu a občerstvení.
(bt)