Na koleje vyjíždějí historické vlaky

Foto: KÚSK

STŘEDOČESKÝ KRAJ – V Praze a ve středních Čechách začíná sezona jízd nostalgických vlaků tažených parními lokomotivami. Na okružní jízdy se můžete vydat do dolního Posázaví, ale také malebným Prokopským údolím a Pražským Semmeringem.

Nejbližším cílem pro obyvatele dolního Poberouní je Prokopské údolí. V neděli 13. června se mohou zájemci prvně vydat Párou Prahou. Vlak vyjede z pražského smíchovského nádraží, bude pokračovat přes Zličín do Hostivice a zpět po stejné trase do stanice Praha-Smíchov. Z provozních důvodů půjde tento den o jedinečnou příležitost užít si nevšední výhledy na město z Pražského Semmeringu hned dvakrát. Jde o trať, která si pro svůj profil, okolní přírodní scenérie a dva historické viadukty vysloužila označení odvozené podle známé rakouské horské železnice. Přímo z vlaku je možné obdivovat bájnou vyšehradskou skálu, pankráckou pláň s moderními budovami a při jízdě po železničním mostě přes Vltavu také panorama Pražského hradu a historické Prahy.

V následujících termínech již bude trasa tohoto vlaku opět okružní s jízdou Prokopským údolím. Vlaky potáhne parní lokomotivou 434.2186 přezdívanou Čtyřkolák. Soupravu doplní historické osobní vozy a chybět nebude ani restaurační vůz s občerstvením.

Jízdy jsou naplánovány vždy na jeden víkend v měsíci, a to od června do října. Vlak Párou Posázavím vyjede poprvé v sobotu 12. června. Historická souprava pojede romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy, které za první republiky dali trampové název Posázavský Pacifik a ten jí zůstal dodnes.

(pan)