Na Karlštejn za exotickými zvířaty

KARLŠTEJN – Když se řekne Karlštejn, většina lidí si představí známý hrad, který nechal ve 14. století vybudovat císař Karel IV. Ale protože děti ocení spíš zvířata, máme tu pro vás dobrý tip: Zoopark Karlštejn.

Nová zvířecí atrakce přibyla v Karlštejně loni na jaře. Hned vedle řeky Berounky nedaleko mostu otevřeli malou zoologickou zahradu. Nečekejte stovky zvířat jako v jiných zoo, ale těšte se na příjemnou procházku s pohledem na krásné šelmy a další zvířata.

Zoopark je prostě takovou oázou klidu na břehu Berounky, jakýmsi protikladem rušné ulice, kudy proudí davy turistů směrem na hrad. Ačkoliv ani to letos tak docela neplatí, neboť kvůli epidemii koronaviru není zatím na Karlštejně příliš turistů ze zahraničí.

Vzácné šelmy

Při příchodu do zoo zaujme upravený prostor s posekanou trávou, barevné keře a dosud málo vzrostlé stromy. V klecích odpočívají hlavně divoké šelmy. Uvidíte lvy včetně vznešeného bílého lva jménem Leon. Tygry (i bílého), levharty skvrnitého a černého nebo pumu americkou. Kromě nich jsou tady také nosálové nebo makak. Klece jsou menší než v jiných zoologických zahradách a chodí se téměř kolem nich. Proto si jejich obyvatele můžete prohlédnout opravdu zblízka.

Ve výbězích pozorujte zebry, shetlandské poníky, koně (plemeno irský cob), bizony, oslíky či pštrosy. Letos přibylo stádo lam všech barev. Je tu též jednohrbý i dvouhrbý velbloud: ten se jmenuje Ali a je opravdu velký. Zájemci se s ním mohou vyfotit nebo se na něm dokonce projet ve zdejší manéži. Odborný doprovod pomůže děti svézt také na poníkovi či irském cobovi.

Další atrakce pro děti

Vedle zvířat lákají dětské návštěvníky další atrakce, kde mohou strávit celé odpoledne: dětský koutek, obří skluzavka Jungle, vzduchová trampolína a jízda elektrickým vláčkem. Nechybí posezení a občerstvení a samozřejmě možnost internetového wi-fi připojení.

Zoopark bude děti opravdu bavit. Pokud plánujete rodinný výlet na Karlštejn, kombinace historie a zvířat je určitě ideální. Rozhodně ale doporučujeme vydat se nejdříve na hrad, abyste se na něj vůbec dostali. Od zvířátek budete děti „odtrhávat“ těžko. A navíc se jim po netradiční zábavě nebude chtít šlapat do kopce.

Praktické informace:

  • Zoopark je na pravém břehu řeky Berounky, nedaleko mostu, asi jeden kilometr pěšky od nádraží. Cesta je dobře značená ze všech stran, cedule s šipkami se nedají přehlédnout.
  • Vstupenky jsou k dispozici jen v pokladně před vstupem do areálu. Online je nekoupíte.
  • Otevírací doba v červenci a srpnu: každý den 10–18 hodin.
  • Otevírací doba v září: středa až neděle 10–18 hodin, pondělí a úterý zavřeno.
  • Psa na vodítku vezměte s sebou.
  • Zoopark má vlastní parkoviště. Prvních 15 minut je zdarma, další 4 hodiny parkování stojí 50 Kč.
  • Vstupné pro dospělé činí 100 Kč, pro děti od 3 do 15 let 50 Kč (do 3 let zdarma), rodinné vstupné 250 Kč, permanentka 350 Kč.
  • Poplatky za atrakce jsou 50 Kč, jízdy na zvířatech od 50 do 100 Kč.
  • Veškeré platby jsou možné pouze v hotovosti.

 Lucie Hochmalová