Muzeum MHD v Praze

Muzeum MHD v PrazeMuzeum městské hromadné dopravy se nachází v objektu tramvajové vozovny v Praze – Střešovicích.

Tato vozovna byla v roce 1991 prohlášena technickou památkou, zatímco muzeum bylo otevřeno dne 14. května 1993. V roce 1998 byl potom soubor 50 historických vozidel městské hromadné dopravy v Muzeu prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku. Postupně bylo do prostor muzea umístěno dokonce 56 vozidel.

A co tedy v muzeu můžeme vidět? Především již zmíněná historická vozidla, vozem koňky počínaje a vagónem metra konče. Nejpočetnější zastoupení mají vozy osobní dopravy, těch je zde vystaveno 16 kusů. Nejstarším je vůz koňské dráhy z roku 1886. Naopak nejmladší si ještě někteří z nás možná pamatují. Jedná se o soupravu ze sedmdesátých let 20. století, kdy jezdily obousměrné tramvaje. Velmi pěkný je motorový letní vůz z roku 1913, který byl používán pro okružní a svatební jízdy do roku 1972. Dalšími exponáty městské dopravy jsou trolejbusy. V muzeu jsou vystaveny tři, z roku 1936, 1954 a 1959. Všechny musely projít náročnou rekonstrukcí a jsou tedy v dobrém stavu. Samozřejmě zde nechybí ani autobusy známých značek jako Škoda, Ikarus nebo Karosa. V provozním stavu z roku 1997 je vystavován také vůz metra. A tímto výčet zdaleka nekončí, prohlédnout si můžeme i speciální vlečná vozidla, vozy služební, lokomotivy a další.

Jedním z lákadel jsou také víkendové jízdy historické soupravy tramvají. Ta vyjíždí od 3. dubna do 17. listopadu 2010 o sobotách, nedělích a svátcích od 12:00 do přibližně 17:35 hodin.

Výstava o historii MHD v Praze

Součástí expozice je také stálá výstava o historii městské hromadné dopravy v Praze. Prohlédnout si můžete fotografie, kopie historických dokumentů, plánků a jízdenek. Dále také videopořady s jedinečnými filmovými materiály z fondů Národního filmového archivu. Jsou zde vystavena i další pražská historická vozidla v podobě modelů zapůjčených Muzeem hlavního města Prahy.

Zajímavosti z historie

Úplně první pokus o provozování pravidelné dopravy osob na území Prahy byl již v roce 1829. Ale nebyl moc úspěšný a hned po roce zanikl. Zato další pokus, 23. září 1875, kdy vyjela první tzv. koňka, se dodnes slaví jako den, kdy Pražanům začala sloužit pravidelně hromadná doprava.

Kdy vyrazit

Muzeum je otevřené od 3. dubna do 17. listopadu 2010 o sobotách, nedělích a svátcích v době od 9 do 17 hodin. Vstupné činí 20 Kč pro děti a 35 Kč pro dospělé.

Proč: jedinečná sbírka pro milovníky techniky Jak tam: městská doprava

Kdy: od května

Na jak dlouho: celé odpoledne

Kam: Praha – Střešovice

Info: www.dpp.cz

(Petra Kupková)