Muzeum keramiky zpestřuje turistiku v regionu

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Na konci února bylo otevřeno nové Muzeum berounské keramiky. Hlavní částí expozice je renesanční malovaná keramika z přelomu 16. a 17. století.

Na návštěvníky čekají i archeologické nálezy z konce 14. století včetně keramické dílny a repliky hrnčířské pece z nedalekého naleziště v lokalitě U Černého koně. Raritou je například speciální umyvadlo až z Mexika. Při slavnostním otevření přivítala návštěvníky vernisáž výstavy keramiky Vladimíra Izbického a Václava Vlasáka, skláře z Bělčic.

Muzeum berounské keramiky, které oživilo turistické cíle našeho regionu a okolí, vzniklo za podpory Regionálního operačního programu. „Partnery projektu jsou dvě naše příspěvkové organizace – Muzeum Českého krasu a Ústav archeologické památkové péče středních Čech. Vzhledem k historii města, historii hrnčířství a keramiky, pravidelným hrnčířským trhům je muzeum důležitým střípkem do mozaiky Berouna,“ řekl při slavnostním otevření radní pro kulturní a památkovou péči Zdeněk Štefek, který si s více než stovkou návštěvníků nenechal ujít slavnostní otevření. Během něj u budovy plápolaly pochodně, vyhrávala renesanční hudba v podání historického hudebního souboru Musica vagantium a podávalo se svařené víno i medovina.

Regionální operační program podpořil projekt rekonstrukce muzea skoro osmimilionovou dotací. Prostory nového muzea v Zámečnické ulici bude spravovat Městské kulturní centrum Beroun. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.

(red)