Modrý domeček mezinárodně oceněn

Modrý domeček mezinárodně oceněnZa Modrý domeček Náruč získala evropskou cenu od Erste Foundation, jako jeden ze sto dvaceti nejlepších projektů sociální integrace v Evropě.

Erste Foundation zároveň přidělila sdružení označení Country Winner.

V létě tohoto roku získala Náruč také ochrannou značku Práce postižených, kterou bude s velkou hrdostí používat. Práce postižených označuje služby a výrobky, jež skutečně a prokazatelně vyrobily, kompletovaly, balily nebo poskytly osoby s minimálně 75% zdravotním postižením. Cílem je zviditelnit kvalitní a konkurenceschopnou práci osob s nejrůznějším zdravotním postižením. Práce postižených je jednou z devatenácti ochranných známek v České republice a jejím správcem je Sdružení pro oceňování kvality.

Vy máte na uších žirafy?

I tohle jste mohli slyšet v sobotu 3. září na náměstí v Řevnicích. Mimo jiné se zde prodávaly úžasné keramické náušnice ve tvaru různých zvířátek. Před Modrým domečkem se sešlo přes 200 dětí s rodiči a prarodiči a další návštěvníci akce Zářijové řádění. Děti již od rána bubnovaly v Drum Circlu pod vedením terapeuta rytmu Jíry Štěpa z Dobříše a během dopoledne tvořily klobouky, tašky, trička, korále nebo keramické ozdoby v mnoha výtvarných dílnách, které jim byly k dispozici až do druhé hodiny odpolední. Kromě pohledu ze sedla koně mohly děti zažít i profesionální, vtipné a velmi poučné vystoupení sokolníků či divadlo o Horymírovi.

Tento den byly v Modrém domečku zahájeny hned dvě výstavy najednou. Jedna fotografická s tematikou zvířat v keňské divočině a druhá z Etiopie. Ta nabízí možnost pomoci hladovějícím dětem a matkám samoživitelkám nakaženým HIV v Etiopii. Přispět můžete například koupí fotografie či darem společnosti Exodus, jež s občanským sdružením Náruč spolupracuje. Celý den probíhal v klidné, přátelské atmosféře a byl prozářen sluncem. Zkrátka zářilo se i řádilo se vším všudy!

Tato akce Modrého domečku měla nejen dětem zpříjemnit start do nového školního roku, ale jejím prostřednictvím jsme chtěli poděkovat všem našim přátelům, sponzorům a zákazníkům, kteří nás podporují.

„Zářijové řádění bylo také odměnou a novým nadechnutím pro celé občanské sdružení Náruč, jež se od začátku letošního roku potýkalo s velkým nedostatkem peněz. V polovině léta se situace výrazně změnila, získali jsme veřejnou zakázku na poskytování sociální rehabilitace do konce roku 2013, což nám zajistí základní finanční prostředky na pokrytí osobních nákladů pracovních terapeutů,“ přibližuje finanční situaci sdružení PR manažerka Šárka Hašková.

„Dostali jsme prostředky z fondu hejtmana Středočeského kraje. Sdružení podpořil také Nadační fond J&T. V létě Ministerstvo práce a sociálních věcí uvolnilo ze svých rezerv peněžní prostředky a prostřednictvím kraje částečně dofinancovalo službu sociální rehabilitace. Ta byla podpořena i z grantu města Černošice. Zdá se, že to nejhorší máme za sebou a konečně nastal klid na práci, ale neziskový sektor byl, je a bude velmi finančně nestabilní, proto musíme neustále hledat nové zdroje, které nám i našim klientů a zaměstnancům zajistí poskytování kvalitních sociálních služeb. Nejsme tedy úplně na dně, ale směle plaveme k hladině. Byl to opravdu vyčerpávající půlrok, který jsme zvládli i díky velké podpoře přátel Modrého domečku, zákazníků, sponzorů a našich rodinných příslušníků. Zejména však pomocí obrovského nasazení zaměstnanců, kteří nezůstali jen tak stát a i ve velké nejistotě se pořádně opřeli do práce.  Za to jim patří velký dík,“ zdůrazňuje poděkování za finanční pomoc ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková.

Výstavy i arteterapie

Již ve středu 5. října od 19 hodin byla vernisáží zahájena fotografická výstava Krásy národních parků západu USA, jejímž autorem je pan Jaromír Macura. Tyto úchvatné záběry budete moci v galerii i v kavárně zhlédnout až do 30. října.

V úterý 25. října v 18 hodin začne beseda na téma arteterapie s terapeutkou Bc. Karin Řehákovou. Připojujeme se tím k Týdnům duševního zdraví, které vyhlásil a již několik let v říjnu organizuje Fokus Praha. O účincích terapie uměním se budete moci přesvědčit na vlastní kůži.

V listopadu pak plánujeme prodejní výstavu porcelánových a stříbrných šperků a šálků z umělecké produkce paní Blanky Hovorkové. V prosinci již tradičně nabídneme návštěvníkům vánoční prodejní výstavu šperků, keramiky a vánočních dekorací stejně  jako možnost zazpívat si s našimi příznivci Rybovu vánoční mši.

Šárka Hašková, bt