Mistr světa Kobranov má v Černošicích hvězdu slávy

Foto: SK Černošice

Na konci října uplynuly tři roky od úmrtí Vladimíra Kobranova, hokejového mistra světa z roku 1949. Slavný rodák z Černošic se před pár týdny dočkal pocty – má svoji hvězdu slávy.

Akce na počet tohoto výtečného sportovce a člověka, jehož sportovní kariéru zhatili komunisté ve vykostruovaném procesu v 50. letech, se konala v předvečer zahájení většiny českých hokejových soutěží. A samozřejmě v Černošicích.

Velký hokejový svátek odstartoval krátký úsek z filmového týdeníku, kdy zlatí čeští hokejisté přijeli na Wilsonovo nádraží po šampionátu ve zmiňovaném roce 1949. Mnoho diváků si jistě vybavilo slavné Nagano, protože atmosféra byla stejně bouřlivá.

Dospělí i děti pak napjatě poslouchali vyprávění Miloslava Jenšíka, hokejového historika a vrstevníka slavného rodáka. Kobranova v jeho 15 letech objevil bývalý reprezentační hráč a trenér Jiří Tožička, který tou dobou působil v Černošicích. Hokejovému talentu všichni říkali Vovka a jeho hvězda stoupala. V roce 1947 poprvé reprezentoval naši republiku, o rok později pomohl národnímu týmu vyhrát mistrovství Evropy a získal stříbro na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici. A v roce 1949 po obhajobě evropského titulu slavil zlato na světovém šampionátu.

Všichni tehdy byli natěšeni na MS v Londýně. Slibnou budoucnost ale zhatil vykonstruovaný politický proces, v němž odsoudili hned několik hráčů. Konkrétně Vovku na 10 let. Z vězení se dostal díky amnestii o pět let později. V roce 1968 emigroval do Švýcarska, kde se stále věnoval sportu. Zemřel 25. října 2015 v 88 letech.

Jeho hvězda nyní září na „chodníku slávy“ v Černošicích. Slavnostní bully tam vhodil bratr Vovky Oleg Kobranov. Po uvedení do Síně slávy českého hokeje se tak dočkal další pocty – navíc v obci, ke které měl nejblíže.

Akci připravilo Club kino ve spolupráci s Michaelou Voldřichovou, rodinou Kobranovových a hokejovým oddílem SK Černošice.

(hb, lib)