Miliony na opravy silnic se rozdělí podle délky sítě

Ilustrační foto: Lucie Hejbalová
Ilustrační foto: Lucie Hejbalová

Středočeský kraj dostane v letošním roce od Vlády České republiky na opravy silnic II. a III. tříd přes 700 milionů korun. V pátek 16. ledna 2015 o tom Informoval ministr dopravy Dan Ťok po jednání s hejtmany.

„Ze Státního fondu dopravní infrastruktury chceme letos rozdělit mezi všechny kraje na opravy silnic celkem 4,4 miliardy korun. Dalších 200 milionů dostane Hlavní město Praha na opravu místních komunikací,“ sdělil ministr Dan Ťok.

Středočeský hejtman Miloš Petera, kterého na zasedání Rady Asociace krajů ČR v Brně zastoupila radní Emílie Třísková, tento krok vlády vítá. „Jsem velice rád, že nám vláda pomůže s opravami silnic, které to tolik potřebují. Původně se mluvilo o částce tři miliardy korun, takže nás tato konečná suma opravdu potěšila. Stejně tak velmi vítám, že tyto peníze budou mezi kraje rozděleny podle délky silniční sítě. Středočeský kraj má více než 17 % z celkových 50 tisíc kilometrů silnic, což je nejvíce ze všech krajů,“ komentoval oznámení ministra dopravy hejtman Miloš Petera.

Podle hejtmana Jihomoravského kraje a předsedy Rady AKČR Michala Haška se jedná o nejvýznamnější injekci státu do opravy krajských silnic za posledních 15 let. „Panu ministrovi jsme odevzdali požadavky na opravy silnic za zhruba 5 miliard. Jedná se převážně o projekty, které jsou již projekčně připravené, nebo dokonce i vysoutěžené, takže by se měly realizovat během tohoto roku,“ doplnil jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Hejtmani dále s ministrem dopravy diskutovali třeba o budoucí podobě regionální dopravy po roce 2019, zavedení mýtného či podpoře regionální dopravy.

(red)