Meteorolové varují před silnými bouřkami

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Odborníci na předpověď počasí vydali výstrahu na silné a velmi silné bouřky, které by se měly na celém území republiky objevovat od pondělí 11. července 15 h do úterý 12. července 4 h.

Za bouřky může studená fronta, která postupuje přes Německo zvolna k východu a dnes odpoledne a večer začne ovlivňovat počasí v Čechách. Před ní k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Zvlněná studená fronta bude během úterý postupovat přes naše území velmi zvolna k východu.

Nejvyšší denní teploty v nižších a středních polohách se budou pohybovat mezi 30 až 35 °C, nepatrně chladněji bude jen v Karlovarském kraji (29 až 32 °C).

V pondělí odpoledne a večer očekáváme zejména v Čechách místy přeháňky a bouřky, ojediněle i silné s nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h), kroupami a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 40 mm. Během večera a v noci na úterý bude pásmo přeháněk a bouřek postupovat na Moravu a do Slezska.

V úterý během dne, v noci na středu a ve středu se mohou místy vyskytnout i vydatnější srážky. Časová i prostorová lokalizace těchto srážek bude v případě potřeby upřesněna během úterního dopoledne zde. Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst či sklepů.

Odborníci doporučují omezit tělesnou zátěž, nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách, více si všímat malých dětí, nemocných a starších lidí, zvířat. Pro omezení škod silným nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Pozor musíme dávat také například na uvolněné větve.

(red)