Meteorologové varují před náledím a zmrazky

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Výstaha odborníků na tvorbu náledí pro Středočeský kraj platí od pátku 13. ledna 17 hodin do soboty 14. ledna 9 hodin. Nicméně ideální podmínky pro náledí budou nejspíše i v noci ze soboty na neděli.

Protože během pátku vystoupaly maximální denní teploty v nižších polohách až na 5 °C, sníh částečně odtával a narušil celistvou ledovou plochu, která leží na silnicích ošetřovaných v předchozím zimním období. Večer ale teploty mají klesat pod bod mrazu a na komunikacích a chodnících se místy bude tvořit náledí nebo zmrazky. Náledí by se mohlo tvořit i v noci se soboty na neděli, kdy se maximální teploty mají pohybovat kolem 0 °C.

Pokud se vydáváte na hory, připravte se na čerstvý, postupně nárazovitý vítr, který bude vytvářet sněhové jazyky. Foukat bude do nedělního večera 15. ledna. Menší četnost sněhových jazyků se předpokládá v průběhu sobotního dne na horách na severu a severovýchodě naší republiky.

Meteorologové doporučují řidičům i chodcům, aby byli velmi obezřetní na silnicích i chodnících, sledovali dopravní zpravodajství a informace Horské služby.

(red)