Mentálně znevýhodnění mohou mít vlastní domov

Foto: Petra Stehlíková

Máte ve svém okolí dospělého s mentálním znevýhodněním, který by s trochou pomoci mohl žít běžným životem ve vlastním domově? Terénní sociální služba působící ve Středočeském kraji nabízí volné kapacity. Vše o jejím působení i s kontakty, kam se obrátit, napsal dobřichovický Informační list.

Jaké je poslání služby podpora samostatného bydlení?
Sociální služba ‘podpora samostatného bydlení’ pomáhá řešit situaci člověka v jeho přirozeném prostředí. K lidem se zdravotním znevýhodněním přichází asistent do jejich domovů a pomáhá v těch situacích, v kterých pomoc potřebují.

S čím nejčastěji asistenti pomáhají?
Nejčastěji jde o pomoc s domácností, s hospodařením s penězi a rozpočítání příjmu, o pomoc s nákupem, s vařením, s cestováním, s doprovody na úřady či k lékaři, pomoc v komunikaci s okolím, rodinou, pomoc při rozhodování v běžných životních situacích.

Pro koho je ideální terénní služba – podpora samostatného bydlení?
Pro každého, kdo má zájem se osamostatnit a žít ve vlastním bytě, ale i pro rodinu, která má dospívajícího člověka a chce ho připravovat na samostatný život. Služba je vhodná i pro neformální pečující, kteří potřebují pomoci s podporou doma pro svého blízkého.

Kde je možné službu využít?
Nově pokrývá celou rozsáhlou oblast Praha – západ od Průhonic po Roztoky. V tomto okrese nenajdete jinou organizaci, která by tuto terénní službu lidem s mentálním znevýhodněním poskytovala.

Jak na to, když víme, že službu potřebujeme?
Zavolejte a řekněte, že vy nebo váš blízký potřebují podporu. Naši sociální pracovníci vám řeknou možnosti spolupráce nebo vás nasměrují na jinou vhodnou službu. Pokud vám je nad 18 let, a i vy patříte mezi ty, kteří tuto službu potřebují, neváhejte tuto neziskovou organizaci kontaktovat.

Kontakt: Zuzana Bajerová, tel. 604 800 757 Psb@portus.cz nebo http://www.portus.cz Portus Praha z.ú. https://www.facebook.com/PortusPraha

Kdo je Portus Praha: nezisková organizace, která vznikla v roce 2001. Od té doby vybudovala dva objekty chráněného bydlení s celoročním provozem pro 19 klientů, Sociálně–terapeutickou dílnu Slapy. V současné době již také provází a pomáhá samostatnějším klientům pomocí terénní služby a v neposlední řadě provozuje sociální podnik DOBROTY S PŘÍBĚHEM, vyhlášený skvěle naloženými sýry a utopenci. Portus Praha je zakladatelem a hlavním koordinátorem celostátní benefiční kampaně AKCE CIHLA, která z původně pražské sbírky expandovala do řady měst v celé ČR.