Máminka vás okouzlí pohledem na krajinu Hudlicka

Otevření rozhledny Máminka se zúčastnil náměstek hejtmana Jiří Peřina (první zprava) a radní Jiřina Fialová (čtvrtá zprava). Foto: KÚSK
Otevření rozhledny Máminka se zúčastnil náměstek hejtmana Jiří Peřina (první zprava) a radní Jiřina Fialová (čtvrtá zprava). Foto: KÚSK

Nedaleko našeho regionu vyrostla nová rozhledna Máminka, a to na Krušné hoře u obce Hudlice na okraji hlubokých křivoklátských lesů.

Nová dominanta kraje nabídne turistům pohled na nádhernou okolní krajinu. V rámci projektu „Zvyšování atraktivity Hudlicka jako destinace cestovního ruchu“ za podpory Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy tu však vznikla nejen nová rozhledna, ale i síť naučných stezek a zajímavá zastavení pro milovníky pěší i cykloturistiky a obdivovatele přírodních krás. Ideální pro jednotlivce i rodiny s dětmi.

Slavnostního dovršení projektu se na Krušné hoře v pátek 19. června za Středočeský kraj zúčastnili náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Peřina, radní pro oblast majetku a starosta Hudlic Pavel Hubený a radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová).

aktuality2„Krajina Hudlicka je sama o sobě zajímavá, je ale potřeba, aby se o přírodních krásách turisté dozvěděli a našli zde rozmanitou nabídku cestovatelských cílů. Věřím, že výsledek tohoto projektu povede k dalšímu rozvoji turistického ruchu v celém našem regionu,“ uvedl Jiří Peřina.

Dlouhodobý projekt postupného budování turistické infrastruktury na Hudlicku stál celkem 7,3 milionu korun a evropská dotace prostřednictvím ROP má dosáhnout výše téměř 5,4 milionu korun. „Jsem přesvědčen, že nové atraktivní turistické cíle povedou i k rozvoji podnikání v oblasti ubytování a stravování a dalších služeb,“ doplnil Peřina.

Turistické stezky jsou vybudovány tak, aby sloužily všem věkovým kategoriím návštěvníků. „Jsem velice šťastný, že se nám podařilo projekt dovést do zdárného konce a jsem pyšný na naši novou dominantu Máminku. Naše obec i okolí doslova prokoukla a je příjemným místem pro žití i zajímavým cestovatelským cílem,“ řekl Pavel Hubený.

Obec Hudlice je známa především díky rodákovi, slavnému obrozenci Josefu Jungmannovi. Kromě nové rozhledny je její dominantou buližníková Hudlická skála, obklopená lesy. V blízkém okolí lze spatřit i další přírodní památky, jako je Stará ves. Název pro rozhlednu – Máminka, vymysleli místní občané, nadšenci, kteří před několika lety vysadili na místní cestě několik desítek lip na uctění památky svých otců a cestu nazvali Tátovka. „Na počest našich maminek tu teď konečně stojí rozhledna Máminka,“ vysvětlil starosta Hubený.

(red)