Lukáš Kánský: Přehodnotil jsem spoustu věcí

DOLNÍ BEROUNKA – Klavírista, dirigent a hudební pedagog žije poslední dva roky v Černolicích. S rodinou tam postavil dům. V covidové době si odpočinul, ale už se těší na koncertní pódia.

Jak se vám líbí v našem regionu?
Z regionu i obce samotné jsem nadšený. Rád poznávám lesy v okolí, kam chodíme na procházky. Já dojíždím do Prahy vyučovat, ale moje žena pracuje ve školce v Černošicích a dcera má veškeré aktivity v Dobřichovicích. Jsme v novém prostředí moc spokojeni.

Na čem právě pracujete, co chystáte?
S Lobkowicz triem, ve kterém působím, jsme nedávno natočili CD. Nyní budeme mít plno práce s prací na postprodukci, propagaci atd. Zároveň se snad už opět rozjede kulturní provoz, takže chystám mnoho různých koncertů.

Co vám poslední rok dal a vzal?
Vzal mi to, co asi většině lidí v mém oboru. Vystoupení v USA, Francii, Itálii, v ČR bezpočet. Ale nepřišel jsem o nikoho blízkého a nedostal jsem se do žádných zásadních existenčních problémů. Takže dobu beru jako možnost oddechnout si, promyslet a přehodnotit spoustu věcí.

Na co bych se vás měla zeptat?
To je zajímavá otázka. Jsem moc rád, že jste se nezeptala na nejčastější otázku, kterou klavíristé dostávají: “Kolik hodin denně cvičíte?” Díky za to. Pokud by otázka směřovala k mému hobby, zmínil bych humor. Sbírám vtipy, ať už mluvené, psané, kreslené. Humor a umění považuji za to, co dělá lidský svět nesmírně zajímavým a zábavným. A také mám moc rád dobré jídlo a víno.

Kdo je Lukáš Klánský (1989)
Klavírista, dirigent a hudební pedagog. Je členem renomovaného souboru Lobkowicz trio. Vystoupil na koncertech v Evropě, USA, ale třeba i v Jihoafrické republice. Pedagogicky působí na HAMU v Praze a na Gymnáziu a hudební škole hlavního města Prahy. Pochází z hudební rodiny. Často vystupuje i se svým otcem Ivanem Klánským, legendou české klavírní hry.

(kuku)