Máte za sebou prázdniny a řekla bych, že jste byl a stále jste v jednom kole – kromě moderování v rádiu a spolupráce s TV Paprika vystupujete spolu s místními ochotníky v několika divadelních kouscích – v Noci na Karlštejně a v Postřižinách. Jak se cítíte v rolích vévody Bavorského a doktora Gruntoráda? Je vám některá z těchto rolí bližší?
V obou rolích se cítím skvěle, hlavně proto, že je zřejmé, jak veliký je zájem publika. Teď nemyslím, že by diváci chodili na mě, ale oba ty kusy jsou tak slavné a tak diváky milované, že máme pokaždé úplně vyprodáno. A tím se zase každé divadlo pochlubit nemůže. A pokud bych měl obě role srovnat, tak doktor Gruntorád je mi trošku bližší.
Jak jste se vlastně dostal mezi zdejší ochotníky?
„Lano“ mi hodil iniciátor většiny kulturních akcí poberounska Míla Frýdl. Jednak se jeho naléhání nedá odolat, ale hlavně jeho nápady jsou výborné, velmi přitažlivé a má taky za sebou spoustu skvělých úspěšných projektů. A úroveň ochotnického souboru je vynikající. Mnozí jeho členové by se s úspěchem uplatnili i mezi profíky.
Můžeme vás slyšet v Tandemu či v Kolotoči ve vysílání Českého rozhlasu Region a Praha. Většina z nás si vás ale pamatuje už z Magionu, Studia Rosa, legendárního Videostopu a později z Binga nebo z Riskuj… Plánujete moderování podobných soutěží či pořadů pro některou z televizí i do budoucna?
Takové plánování je vždycky podmíněno nabídkou ze strany televizí. A domnívám se, že pro většinu z nich jsem už moc starý. Takový je dnes prostě trend. Nás, „staré pardály“, nahradili mladí jako Leoš Mareš a podobně. Ale zrovna včera jsem na první stránce nějakého bulváru zahlédl titulek „Najde se už někdo mladší a vtipnější než Leoš Mareš?“ Takže je jasné, že když chtějí vyměnit Mareše, tak s námi „dinosaury“ už vůbec nikdo nepočítá…
Jste větší příznivec vína či piva? Jak jste prožíval své výlety za dobrým pivem a kde se podle vás vaří pivo nejlepší? Co říkáte na zavedení evropské ochranné známky „České pivo“?
I když jsem pro diváky TV Paprika objevoval malé pivovary v ČR, tak mnohem víc horuji pro víno. Ale ty mini-varny piva a s nimi spojené hospody jsou moc pěkné a pivo, které v nich vždycky s láskou vaří nadšení sládci, je vážně skvělé. Má to většinou takovou atmosféru rodinných podniků a host v nich cítí, že je opravdu vítán a bude o něj skvěle postaráno. A co se týká „Českého piva“, jestli máte na mysli evropskou ochrannou známku, která tuzemským pivovarům povoluje ředit pivo vodou, tak se mi to moc nezdá. U tradičních českých receptur se pivo vždy vařilo bez přidávání vody a takové pivo čepují právě v těch malých pivovarech, o kterých je náš seriál.
Můžete prozradit své plány na poslední čtvrtletí tohoto roku či nějaké na rok následující?
S TV Paprika teď připravujeme nový seriál, bude to volné pokračování „Dvou v kravatě“. Točit bychom měli začít asi v lednu. A do té doby mě čeká kromě mých rozsáhlých rozhlasových aktivit také zkoušení divadelní hry Alana Ayckbourna „Aby bylo jasno“, jejíž premiéra by měla být na podzim v Divadle U Hasičů.
Děkuji vám za rozhovor!
Barbora Tesařová