Navštívil 152 zemí, podnikl 14 cest kolem světa, napsal 43 knih v nákladu převyšujícím 17 milionů výtisků. Domluví se 17 jazyky a za několik dní oslaví 86. narozeniny. To je český cestovatel, vědec a spisovatel Miloslav Stingl.
Tváří v tvář se s touto výjimečnou a již legendární osobností setkali lidé, kteří zavítali ve čtvrtek 15. prosince do radotínské Koruny. Miloslav Stingl má skvělou paměť, vypravěčské schopnosti, charisma, smysl pro humor, ale i skromnost a úctu k ostatním lidem.
Při poslechu neskutečných zážítků se dá jen těžko vyhnout srovnání s legendárním cestovatelským duem Hanzelka a Zikmund. Hlavní zájem pana Stingla patřil zejména obyvatelům navštívených zemí, hlavně Indiánům – Mayům, Polynésanům, australským Aborigenům, Eskymákům. Daleké cesty podnikal v době, kdy hranice byly téměř neprodyšně uzavřeny. Objevoval ruiny mayských měst, zkoumal indiánská etnika, zažil blokádu Kuby, učil na univerzitě v Havaně, rodil eskymácké děti v Arktidě, stal se náčelníkem indiánského kmene (jeho indiánské jméno je Okima – v překladu „Ten, který vede“). O detaily těchto historek se podělil se všemi účastníky přednášky, kteří napjatě poslouchali a na konci pokládali spoustu dotazů.
Vše o výjimečném cestovateli najdete zde.
(jh)