Kvůli smogu by lidé měli omezit pobyt venku

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Od 21. ledna až do odvolání platí regulace kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu v ovzduší. Pobyt venku by měli omezit nejen nemocní či starší lidé a děti, ale také zdraví jedinci, kteří pod širým nebem provádí fyzickou aktivitu.

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil regulaci pro území středních Čech z důvodů vysokých koncentrací suspendovaných částic PM10, neboli polétavého prachu. Ta začala platit ve 4:40 h v sobotu 21. ledna do odvolání.

Na polovině stanic reprezentativních pro území Středočeského kraje překročil 12hodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu (RPH) 150 mikrogramů/m3 a ve výhledu dalších dvou dnů není předpokládán jeho pokles pod RPH. Aktuální smogovou situaci můžete sledovat zde.

Občané kraje by měli omezit pobyt venku. Doporučení se týká osob s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním a starších lidí. Pobyt venku není v této situaci vhodný ani pro malé děti. Fyzicky náročných aktivit pod širým nebem by se měli zdržet i dospělí bez zdravotních potíží. Řidiči automobilů se spalovacím motorem by měli k dopravě využívat přednostně veřejnou dopravu, neboť emise z těchto automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého.

Provozy, jichž se regulace týká, obdržely informaci a budou postupovat podle svých regulačních řádů.

(red)