Kraj dá miliony na pomoc menším obcím

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Středočeský kraj plánuje vypsat deset grantových programů a vyčlenit 367 milionů korun. Ty by měly pomoci hlavně menším obcím.

„Nově chceme vyhlásit povodňový fond. Nejvíce peněz, 200 milionů korun, bude ve fondu rozvoje měst a obcí. Ten je určen na prospěšné projekty menším obcím s malými rozpočty, které by na pomoc z evropských fondů nedosáhli,“ vysvětlil hejtman Miloš Petera.

Fondy na příští rok by měly být vypsány v únoru 2015. Petera doporučil obcím vypracovat kvalitní projekty, se kterými by se mohli ucházet o dotace zejména z nového Integrovaného regionálního operačního systému, případně i z dalších evropským fondů. Zároveň vyzdvihl práci starostů malých obcí, kteří tuto činnost vykonávají při svém zaměstnání.

Na odborném semináři v rámci projektu Rok v obci dostali starostové informace, jak probíhá příprava čerpání pomoci od Evropské unie v novém programovacím období do roku 2020 a o jednání s Vládou ČR o tom, jak zlepšit stav silnic v majetku krajů. „Dohodli jsme se, že vláda krajům převede peníze na opravy komunikací z výnosu spotřební daně z minerálních olejů. Do středních Čech bychom podle této dohody v příštím roce měli dostat na rekonstrukce silnic 200 až 350 milionů korun. Očekávám, že peníze využijeme především na opravy mostů a přilehlých komunikací,“ doplnil Miloš Petera.

(red)