Od doby, kdy jen málokdo měl na zahradě vlastní bazén a mnoho z nás zažilo letní koupání v nafukovacím bazénku nebo plechové vaně, uplynula už spousta času.
Technologie, znalosti i možnosti pokročily. Na zahradě se můžeme osvěžit daleko sofistikovaněji v bazénech různých typů podle našich individuálních potřeb. Další alternativou je pořídit si koupání v souladu s přírodou ve stále oblíbenějších koupacích jezírkách, která spojují příjemné s užitečným.
Nejjednodušší varianta pro malý prostor: nafukovací bazének
Rodiče malých dětí často sáhnou po nejjednodušším řešení – nafukovacích bazénech. Ty jsou dostupné v nejrůznějších velikostech a provedeních. Je to levné a rychlé řešení, jak se v parném létě ochladit. Při pořizování bazénku musíme pamatovat na to, že je nezbytné starat se o čistotu vody. Nezvolíme-li úplně malý bazének, v němž se voda snadno ohřeje a také ji jednoduše vylijeme, je namístě uvažovat o možnostech jejího čištění.
Jedno z nejoblíbenějších řešení: nadzemní bazén
Klasický kruhový bazén se samonosným nafukovacím prstencem je řešením pro ty, kteří požadují rychlé a levné řešení. Pořízení a instalace bazénu jsou jednoduché. Je potřeba vyřešit jen čištění vody a prostor k umístění. Důležité je najít na zahradě rovné místo a zbavit jej ostrých předmětů, které by mohly způsobit protržení dna.
Výhodou tohoto typu bazénu je, že nemá ostré hrany, je tedy vhodný zvláště pro malé děti. Mimo to máte možnost ho poměrně snadno přesunout nebo odklidit, pokud jej nevyužíváte.
V této kategorii lze zvolit o něco dražší, ale stabilnější bazén s pevnou konstrukcí, na níž je zevnitř měkká fólie. Tento typ je odolnější a nemusí se na zimu uklízet. Jeho instalace je však náročnější mimo jiné z hlediska úpravy terénu.
Zapuštěný a polozapuštěný bazén má stále své příznivce.
Pokud si přejete vybudovat na zahradě zapuštěný bazén, je potřeba vzít v první řadě v úvahu rozlohu pozemku. Ideálně by velikost bazénu neměla přesáhnout padesát procent celkové rozlohy zahrady, orientován by měl být směrem k jihu či jihozápadu s co nejdelším dosahem slunečních paprsků během dne.
Polozapuštěné fóliové bazény jsou kompromisem mezi nadzemními a zapuštěnými typy jak finančně, tak náročností instalace. Do země je vsazena jen část bazénu, která je obsypaná betonem. Tento druh bazénu se hodí například i pro kopcovitý terén.
Pořídit si zapuštěný bazén je již finančně náročnější. Železobetonové typy mají výhodu ve vysoké životnosti a tvarové flexibilitě. Dobře lze pracovat s jejich umístěním v zahradě, aby celek působil esteticky. Trvalé umístění je tedy výhodou, zároveň však může být i komplikací, pokud například máme malé děti a je nezbytné zajistit jejich bezpečnost. U zapuštěných bazénů je na výběr z mnoha materiálů a jejich kombinací (například betonu, železobetonu, plastu, fólie, laminátu, plechu). Každý typ materiálu má přitom své výhody i nevýhody, záleží na finančních možnostech, touze individuálně řešit tvar bazénu nebo na požadavku odolnosti.
Biotopy: oblíbené a v souladu s přírodou
Zahradní jezírka vynikají tím, že mimo koupání plní další funkce – jsou estetickým a ekologickým prvkem a v zimě se na nich dá bruslit. Mají také mnohem levnější provoz než bazény. Kromě toho odpovídají současnému požadavku mnoha lidí žít v souladu s přírodou a šetřit ji. Výhodou jezírek je, že některé práce spojené s jejich výstavbou si můžeme udělat sami. Před stavbou bychom ale měli postup konzultovat s odborníkem.
Co nám o koupacích jezírkách řekli odborníci
Vše kolem zahradních jezírek vysvětluje Josef Vokál z firmy Acre, Jiří Sedlák z firmy Agau a Martin Student z firmy Jezírka–Zahrady.
Můžete popsat největší výhody jezírek?
Josef Vokál: Spousta lidí si postavila bazény, jenže bohužel lidé čím dál tím víc trpíme alergiemi. Jezírka jsou bio, tedy v souladu s námi i s přírodou. Pro mě je úžasné, že voda v jezírku je přírodní a voní.
Jiří Sedlák: Jste ve skutečně čisté vodě. Řešil jsem to například s jednou majitelkou bazénu. Řekla mi, že má ráda čistou vodu, ale zaměnila přitom výrazy čistý a průhledný. Když jsem v té její průzračné bazénové vodě změřil hodnotu dusičnanů, byla to tragédie. Voda z jezírka průhledná není, ale je čistá. Zdůraznil bych také to, že pro děti je jezírko prostor pro objevování.
Martin Student: Vodní plocha na zahradě má neocenitelné kouzlo, zvlášť je-li spojena s nádherným prostředím plným zeleně. S dostatkem informací se do stavby zahradního jezírka můžete pustit i svépomocí a ušetřit tak náklady.
Pro koho se hodí jezírko lépe než bazén?
Josef Vokál: Pokud se zákazník rozhodne pořídit si koupací jezírko, pak musí přesně vědět, co si pořizuje, znát produkt. My to zákazníkům vždy otevřeně říkáme. Pak nemohou být nespokojení.
Znáte zkušenosti klientů s jezírkem?
Jiří Sedlák: Většinou si je lidé chválí, je to kus přírody na zahradě, navíc funkční, někteří jsou nadšeni, protože se jim otevře nový obzor.
Martin Student: Zkušenosti našich klientů jsou téměř stoprocentně pozitivní. Kdo jezírko na zahradě již má, by nikdy například za bazén neměnil.
Na jakém principu jezírka fungují?
Josef Vokál: V jezírku probíhá samočištění za pomoci bakterií a zooplanktonu pro přírodní filtraci. Proto je lepší mít vodu bez ryb. Pokud někdo chce ryby, měl by volit jezírko pro ryby, a ne na koupání. Dále se nádrž osazuje vodními rostlinami. Já preferuji ty lokální, moc se nedoporučují třeba lekníny. Také se někdy mylně říká, že se mohou používat UV lampy, ale není tomu tak, zabíjejí totiž i „dobré“ bakterie.
Jak velká jezírka a jakého typu se staví nejčastěji?
Josef Vokál: Rozměr realizovaných jezírek je od 30 kubíků po 1 000 metrů. Existuje pět typů, od nejjednodušších, fungujících jen se zooplanktonem a vodními rostlinami, až po složitá, která jsou přetechnizovaná a vypadají skoro jako bazén, mají čerpadla a regenerační zóna je umístěna stranou. Jsou i jezírka pro veřejné koupání v obcích. Například Rakousko má v tomhle tradici. Osobně mám nejraději nejjednodušší, opravdu přírodní typy. Zajímavé je, že lze například přestavět obecní požární nádrže. Vznikne tak prostor pro veřejné přírodní koupání.
Jiří Sedlák: Děláme tak 100 až 200 m², ale máme za sebou už několik jezírek o rozměru 400 m² a největší bylo 800metrové.
Martin Student: Naši klienti si nejčastěji nechají budovat jezírka od 10 do 70 m3. Někdy ale realizujeme nádrže větší než 120 m3. Dokonce máme jednoho klienta se 700 m3 vody.
Kolik stojí vytvoření jezírka?
Josef Vokál: Cenu vám řeknu jen těžko. Spoustu prací si lidé mohou udělat sami nebo zvolit lokální řemeslníky, například na výkop, či levně zařídit odvoz hlíny. Další je dobré zadat specializované firmě. My vždy vytvoříme kalkulaci na míru, která zahrnuje individuální nastavení podle konkrétní spolupráce.
Jiří Sedlák: Jezírko, v němž je 180 m² fólie, vychází na 80 tisíc korun bez DPH, největší položkou je fólie a profi čerpadlo pro pohyb vody.
Martin Student: Cena jezírka je velmi individuální. Záleží na několika faktorech. Nejčastěji se cena za vybudování jezírka od naší firmy pohybuje od 100 do 200 000 Kč.
Máte nějaká doporučení pro ty, kteří se rozhodnou stavět jezírko?
Josef Vokál: Kromě vhodného prostoru je dobré se zamyslet nad zdrojem vody. Je totiž potřeba ji doplňovat. Voda by také měla mít vhodné složení. Limitující může být obsah fosforu ve vodě, protože jeho větší množství rozvíjí řasy a sinice. Změření obsahu fosforu stojí asi 400 Kč a je výhodné jím začít. Dobrá je naopak hodně vápenitá voda. Na její doplnění je ideální mít vrt, případně studnu. Vodu lze samozřejmě dovézt například z řeky nebo se domluvit s hasiči.