Ekocentrum Čapí hnízdo

capiVíte, že samici daňka se říká daněla? Že sova umí otočit hlavu až o 270° a že „uši“ kalouse ušatého jsou ve skutečnosti pírka, která slouží třeba k zastrašení protivníka?

Tohle všechno a mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte, když zavítáte do Ekocentra Čapí hnízdo.

Víceúčelový areál Čapí hnízdo najdete v těsné blízkosti Olbramovic, ve Dvoře Semtín na území dnes již neexistující Kačerovy Lhoty. Stavba komplexu, který vyrostl v areálu bývalého lihovaru, byla dokončena v roce 2010. Dominantou celého prostoru je multifunkční jízdárna Čapí hnízdo. Jedná se o originální reprezentativní prostor vhodný pro pořádání slavnostních událostí, koncertů či tiskových konferencí. Stavbu inspirovali skuteční čápi, kteří na lihovarském komíně stavějí své hnízdo již od roku 1947. Na ploše asi 96 hektarů tu dále najdete moderní hotelový komplex s restaurací, kavárny, bary, wellness, tenisové kurty, bowling, krytou jízdárnu, rybník, golfové odpaliště… a originální Ekocentrum Čapí hnízdo.

Hned po vstupu do ekocentra se připravte na první lákadlo – lanový park se skluzavkou, tvořený několika desítkami metrů vzájemně propojených stezek, žebříků a můstků. Obzvlášť přijedete-li s dětmi, bude těžké odolat. Na ty, jimž se to podaří, čeká malá zoo Labyrint. V ní chovatelé soustředili desítky zraněných či jinak znevýhodněných zvířat a poskytli jim azyl v prostorných výbězích a voliérách. Pozorovat tu můžete například sovy, divoké prase, čápa, vydru, káně, lišku, orla a mnoho dalších živočišných druhů. Překvapivě tu narazíte i na lemury, zábavné opičky, od jejichž voliéry nebudete chtít odejít. Na zoo volně navazuje naučná stezka. Můžete se vydat na přilehlé louky a pastviny a pozorovat pasoucí se krávy, koně, lamy, ovce a kozy. Vidět domácí zvířata v krajině, která je jejich přirozeným prostředím, je v dnešní době bohužel spíš netradiční zážitek. Tady se navíc dozvíte, jak se které plemeno jmenuje, odkud pochází a k jakým účelům se chová. Labyrintem i naučnou stezkou vás provede lektor, pracovník ekocentra, prohlídka trvá zhruba 90 minut. Poutavý výklad je plný zajímavostí a pozornost při něm udrží i menší děti.

Pro školy a školky připravilo Čapí hnízdo pestrou nabídku výukových programů, vždy přizpůsobených věku žáků ve skupině. Programy jsou koncipovány tak, aby se děti aktivně seznámily s daným tématem formou praktických ukázek, jednoduchých her nebo úkolů. Třeba modul s názvem Život řek a potoků pomáhá dětem hledat odpovědi například na otázky, kde a jak řeky vznikají a kam vlastně mizí, jak člověk zasahuje a mění přírodu a kdy jsou tyto změny dobré či špatné. Malí účastníci se novým informacím „učí“ u potoka či jezírka a vlastní úlovky jim slouží jako výukové pomůcky.

Návštěvníkům nabitým dojmy poskytne útočiště bistro, umístěné přímo v areálu ekocentra. Můžete se tu občerstvit a obnovit síly.

Pokud máte máte blízko k přírodě, chcete načerpat nové informace nebo si jen odpočinout v krásném prostředí, pak je právě pro vás návštěva Ekocentra Čapí hnízdo tou správnou volbou!

Návštěvní doba

Veřejnost:

duben–červen: so–ne 10–17 hod.

červenec–srpen: út–ne 10–17 hod.

září–říjen: so–ne 10–17 hod.

listopad–březen: zavřeno

Školy a zájezdy:

duben–říjen: po–pá 8–15 hod.

Vstupné:

děti od 3 let 60 Kč, dospělí 100 Kč

Kontakt: ekocentrum@capihnizdo.cz, +420 731 738 225