Kouč mistrů z Černošic: Naší silou je vyrovnaný kádr

Trenér Černošic Luděk Záhorský. Foto: SK Černošice

Před dvěma roky skončili těsně pod vrcholem, letos už to hokejistům Černošic vyšlo. Po dvou finálových skalpech Benešova poprvé zvedli nad hlavu vytoužený pohár pro vítěze krajské ligy.

Nejen o finálové sérii, ale také o hlavních faktorech historického triumfu či přednostech úspěšného týmu, jsme si povídali s koučem Luďkem Záhorským. Ten mimo jiné prozradil, jak dlouho probíhaly mistrovské oslavy a uvedl důvody, proč se Černošice vzdaly účasti v baráži o postup do vyšší soutěže.

I ve finálové sérii proti Benešovu jste potvrdili vizitku nejofenzivnějšího týmu celé soutěže. Budete souhlasit s tím, že právě vaše produktivita rozhodla?
Máme útočně laděný tým, spoléháme na to celou sezonu. Hrajeme stylem, že musíme soupeře přestřílet a dát co nejvíc gólů. Tím, že vyznáváme ofenzivní hokej, nám vzadu vznikají okénka a obrana je víc otevřená. Musíme dát dost branek, abychom vyhrávali. A to se nám dařilo.

Ve druhém utkání na domácím ledě jste vedli ve třetí třetině už 6:2, ale Benešov třemi trefami v krátkém sledu za sebou snížil na rozdíl jediného gólu. Bylo vám v ten moment na střídačce hodně úzko?
Moc příjemné to nebylo. Do konce zápasu zbývaly ještě asi tři minuty. Ale snažili jsme se na to nemyslet a hrát pořád stejně jako jsme hráli před snížením s tím, že to uhrajeme. Také úspěšně.

Jak dlouho jste slavili?
Někteří slavili ještě celou neděli (smích).

Vy osobně jste si odnesl památku na historický úspěch tím, že vás hráči přímo v kabině zbavili plnovousu. Šlo o nějakou sázku, nebo jak k tomu došlo?
O sázku nešlo, bylo to spontánní dílo celé kabiny.

Můžete uvést hlavní důvody vašeho triumfu v krajské lize? V čem je podle vás největší síla současného týmu?
Máme v kádru nějakých dvacet hráčů a všichni jsou na tom stejně. To je naše síla. Když někdo vypadne, další ho plnohodnotně nahradí. A jak už jsem říkal, máme útočně laděné mužstvo, včetně obránců, kteří plní prakticky roli dalších útočníků. Nejtěžší pozici má u nás gólman, který je většinou na všechno sám.

Černošice ve druhém finálovém duelu na svém ledě Benešov přestřílely 6:5 Zdroj: SK Černošice

Co jsem se bavil s některými hráči, tak dalším faktorem úspěchu je asi také i celková pohoda a atmosféra v kabině…
Přesně tak. U nás je taková rodinná atmosféra a tým táhne za jeden provaz. Je to i tím, že se k nám přidávají kluci, kteří v Černošicích s hokejem začínali a poté odešli zkusit jít hrát třeba na Spartu nebo na Slavii. V dospělém věku se ale vracejí zpátky. To, že většinu týmu tvoří domácí hráči, je také velká výhoda.

Věřil jste před startem play off, že byste mohli vystoupat až na úplný vrchol a soutěž vyhrát?
Musím přiznat, že až takhle jsem úplně nepřemýšlel. Vždycky jsem svoji pozornost a soustředění upínal k sérii, která nás čekala. Hned v prvním kole jsme prohráli v Rakovníku a byli jsme vlastně zápas od vyřazení. Museli jsme vyhrát dva zápasy, abychom postoupili a pokračovali. Bylo to obrovsky těžké, byly v tom velké emoce, nešlo o vůbec jednoduché zápasy. Před play off jsem na celkový triumf nepomýšlel, šli jsme zápas od zápasu a vyšlo to.

Už jste to naznačil. V sérii s Rakovníkem vás dělila od konce sezony jediná případná porážka. Dá se říct, že právě otočení sérii vás zdravě nakoplo a tým to ještě víc nabudilo?
Určitě to ukázalo sílu mančaftu. Muselo se vyhrát, už jsme nemohli zaváhat, další šance na reparát prostě nebyla.

Co vlastně znamená pro Černošice triumf v krajské lize? Jde o první titul v nejvyšší krajské soutěži…
Je to asi vůbec největší úspěch v historii klubu. Když se podíváte na soupeře v soutěži, tak jsme nejmenším týmem. Kluci si platí příspěvky, na všechno si přispívají sami. Někde jsou na tom lépe. Možná právě i v tom je síla týmu.

Hokejisté Černošic s pohárem pro vítěze krajské ligy. Foto: SK Černošice

Jako vítězové krajské ligy jste měli právo jít do baráže o postup do 2. ligy, tuto možnost jste ovšem odmítli. Proč jste se tak rozhodli?
Druhou ligu hrát nechceme. Z finančních důvodů i proto, že chceme udržet stávající kádr pohromadě. Z toho vzešlo, že nemá cenu jít hrát nějakou soutěž jen tak. Navíc stojí docela dost peněz. Chceme zůstat v soutěži, která je pro Černošice nejlepší možnou variantou.

A nemáte strach z toho, že bude hráčům v příští sezoně chybět motivace, když vědí, že už nemohou dosáhnout na vyšší metu?
Určitě budou mít motivaci obhájit vítězství v krajské lize. I v příští sezoně to zase bude těžké, mančafty v soutěži jsou opravdu dobré a zlepšují se. Úspěchem bude opět už probojování se do play off. Tam se uvidí. Naše skupina „západ“ je opravdu hodně silná a nečeká nás nic snadného.

Petr Hašek