Komunální volby 2018: zvítězila známá i nová jména

Ilustrační foto: archiv

Volby do zastupitelstev obcí potvrdila známá jména, ale také oblíbenost nových osobností. Pojďme se podívat na výsledky v Dobřichovicích, Řevnicích, Letech, Černošicích a ve Všenorech.

 

Vítěz v Řevnicích nejspíš skončí opět v opozici
Vítězem komunálních voleb v Řevnicích se se 34 % stalo dosavadní opoziční uskupení Pro Řevnice v čele s Liborem Kvasničkou. Získalo celkem pět mandátů. Druhá skončila Perspektiva pro město stávajícího starosty Tomáše Smrčky s 23 %. To jí stačilo na čtyři mandáty. Následuje TOP 09 a Nezávislí a uskupení Naše Řevnice, oba mají shodně dva mandáty. Po jednom mandátu získali Svobodní a ODS. Opakovat by se ale mohl scénář z roku 2014. Tehdy Kvasničkovo uskupení získalo nejvíce hlasů od voličů, koalici na radnici ale utvořilo ANO, TOP 09 a Naše Řevnice. Dosavadní koalice nyní nasbírala v součtu 48 % a dohromady má osm mandátů. Což by ji v patnáctičlenném zastupitelstvu mělo stačit na potvrzení stávajícího vedení. V Řevnicích hlasovalo celkem 57,3 % voličů.

 

Dobřichovické ODS dala hlas takřka polovina voličů
Jasné vítězství potvrdila v komunálních volbách v Dobřichovicích místní ODS vedená stávajícím starostou Petrem Hamplem doplněná nezávislými kandidáty. Hlasovalo pro ni 48 procent voličů. O jediný mandát jí tak utekla nadpoloviční většina v patnáctičlenném zastupitelstvu. Má 7 mandátů. Po 4 mandátech získalo uskupení Společně pro Dobřichovice, které si oproti minulým volbám o jeden mandát polepšilo. Pro Fórum občanů Dobřichovic je to stejný počet zastupitelů jako dosud. Kandidující ČSSD se nepodařilo obhájit jeden mandát z minulých voleb. V Dobřichovicích přišlo k volebním urnám 1 522 občanů, 54,81 procent ze všech voličů.

 

V Letech zasedne v zastupitelstvu šest nováčků
V sedmičlenném zastupitelstvu obce Lety usedne po volbách šest nováčků. Post zastupitele obhájila dosavadní starostka Barbora Tesařová. Její uskupení Letovští nezávislí kandidáti získalo 2669 hlasů tedy 61,29 % a má čtyři mandáty. ODS získala 1686 hlasů tedy 38,71 %, což jí stačilo na tři mandáty. Novými zastupiteli obce Lety se stali kromě Tesařové, Marek Stránský, Petr Slavík a Markéta Huplíková (Letovští nezávislí kandidáti). Barvy ODS budou v zastupitelstvu hájit Jiří Hudeček, Jiří Kárník a Petra Flasarová, které se díky preferenčním hlasům podařilo dostat na první místo až z šesté pozice na kandidátce. Oproti minulému volebnímu období, kdy v zastupitelstvu byly dvě ženy, jich nyní bude o jednu více.

 

Pro Věci černošické hlasovalo přes 40 % voličů
Devět členů, stejně jako dosud, bude mít v jednadvacetičlenném černošickém zastupitelstvu po uplynulých komunálních volbách uskupení Věci černošické vedené starostou Filipem Kořínkem. Hlasovalo pro ně 41 % občanů, kteří první říjnový víkend přišli k urnám. O dva mandáty si oproti minulým komunálním volbám polepšil Trojlístek, získal celkem čtyři. V zastupitelstvu budou mít shodně po třech členech ODS a TOP 09, které dostaly 15,70 % respektive 13,61 %. Nejnižší počet mandátů získala Česká pirátská strana – 2. V Černošicích odevzdalo svůj hlas takřka 60 % voličů, což je o necelé 4 procenta více než v roce 2014.

 

Ve Všenorech bodovala knihovnice
Stoprocentní obměnou projde zastupitelstvo obce Všenory. Z dosavadních zastupitelů se na kandidátní listině totiž neobjevil nikdo. Bodovala všenorská knihovnice Alena Sahánková, která kandidovala na samostatné kandidátce. Do devítičlenného zastupitelstva usedne osm kandidátů z uskupení Všenory 2020. Všenory měly se 42,50 %, což je od 10 % méně než v roce 2014, jednu z nejnižších volebních účastí v dolním Poberouní.

(pan)