Kdy jede doopravdy vlak

Kdy jede doopravdy vlakJízdní řády se v předchozích dvou dnech staly cárem papíru. Jak si před cestou na nádraží ověřit, že nejdete zbytečně?

Když jsem včera vyrazil na vlak do Prahy, radoval jsem se, že narozdíl od pondělního naprostého chaosu má zpoždění jen 15 minut. Jenže na nádraží stály špalíry lidí. Vlak měl totiž zpoždění 75 minut.

Rozmary počasí narazily v minulých dnech na železničářskou pružnost a počasí vyhrálo na celé čáře. Chodit za špatného počasí na nádraží je tak trochu sázka do loterie. Naštěstí existuje řešení, které umožní nejít opravdu “naslepo.”

Správa železniční dopravní cesty má naštěstí o každém vlaku na svých tratích okamžitý přehled a o svá data se podělila se studenty Karlovy univerzity.

Výsledkem je výborná webová aplikace Babitron. Stačí zobrazit v prohlížeči webovou stránku a hned víte na čem jste – na mapě vidíte jako trojúhelníčky všechny vlaky na tratích. Zelené jedou jak mají či s maximálně pětiminutovým zpožděním, žluté se opozdily do patnácti minut, oranžové do půl hodiny a v červených sedí samí nešťastní lidé.

Pokud si nad trojúhelníček najedete myší, dozvíte se o něm všechny potřebné informace. Pokud to nemáte na nádraží daleko a zvažujete kdy vyrazit, může se Babitron stát cennější pomůckou než všechny jízní řády.

(jm)