Karlštejn je v TOP 10 nejnavštěvovanějších památek

Foto: archiv

Hrad Karlštejn se loni opět dostal mezi deset nejvíce navštěvovaných památek ve správě Národního památkového ústavu. A doprovodily ho i další dvě středočeské památky.

Těmi byli Zámek Konopiště a hrad Křivoklát. Památky ve správě NPÚ přilákaly v roce 2019 více než pět milionů návštěvníků. Nejnavštěvovanějšími objekty byly zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká. Karlštejn se s 212 410 návštěvníky umístil na 5. místě, Konopiště (147 000 návštěvníků) skončilo sedmé a Křivoklát (111 000 návštěvníků) byl devátý.

Nejsilnějším měsícem v roce co do návštěvnosti byl srpen, v němž si památky přišlo prohlédnout 1,2 milionu zájemců, 200 tisíc návštěvníků poté přilákaly speciální programy v rámci Hradozámeckého adventu, které se konaly v listopadu a prosinci.

Zvýšený zájem o památky byl v loňském roce i ze strany filmařů – výnosy z pronájmů ve vazbě na filmování vzrostly meziročně téměř o 10 milionů korun. Prostředky z výnosů budou použity na opravy a údržbu památek, a to zejména dlouhodobě podfinancovaných, a dále na odstranění škod v parcích a zahradách, způsobených dlouhodobým suchem a škůdci.

(pan)