Jste naladěni na správné vlně?

Jste naladěni na správné vlněPraha, středočeský a plzeňský kraj se na konci loňského roku staly prvními oblastmi v České republice, kde analogové televizní vysílání navždy ukončilo svůj provoz. Na mnoha dalších místech je ještě v provozu, ale vynesený ortel v podobě finálně stanovených termínů v letech 2010 až 2011 analogový provoz definitivně odsuzuje k zániku.

Někteří z nás se na digitalizaci pečlivě připravili, s předstihem si pozvali domů odborníka, aby je vypnutí analogových vysílačů nepřekvapilo. Dle vyjádření několika odborníků zabývajících se televizním příjmem ale velká většina lidí doufala, že televizní obraz nezmizí a budou moci dál beze změny technologie sledovat svoje oblíbené televizní pořady. Opak byl ale pravdou.

Přišel den D a mnoho opozdilců, kteří se na digitální příjem nepřipravili, zaplavilo svojí návštěvou nejbližší supermarkety a vykoupilo vše, co na ně ještě zbylo. Více či méně amatérsky pak tito lidé případné set-top-boxy doma zapojovali na stávající antény, případně naivně instalovali vnitřní pokojové antény.

Pokud vše nezačalo alespoň trochu fungovat, pozvali si nakonec odborníka a ten vše uvedl do pořádku. V případě, že se ale obraz objevil, pravděpodobně se k takovému kroku již neodhodlali a nyní si stěžují, jak je digitální vysílání špatné, jak nefunguje, vypadává, obraz i zvuk se rozpadá.

Právě proto jsme ve spolupráci se specialistou na televizní příjem zaměřili hlavní téma tohoto čísla na příjem digitálního vysílání. Pokusíme se vysvětlit, jaké jsou možnosti příjmu digitálního vysílání, zodpovědět nejčastější dotazy a nahlédnout pod pokličku řešením, která nejsou úplně obvyklá. Pokud však ani při čtení našich článků nenaleznete uspokojivé odpovědi na své otázky, doporučujeme navštívit státní informační portál o přechodu na digitální televizní vysílání na adrese www.digitalne.tv. Nebo si pozvěte jednoho ze specialistů na televizní příjem k vám domů.

Michal Nešpor