Josef Kusý ukrýval za války parašutistu, nyní mu odhalí desku

Pomník v Bělči na památku 2. světové války Foto: Pavla Nováčková

BĚLEČ – Pamětní desku Josefu Kusému odhalí úřad městyse Liteň v sobotu 14. května v Bělči. Josef Kusý byl občanem Bělče, který v domě č. p. 60 schovával za 2. světové války parašutistu Arnošta Mikše ze skupiny Zinc.

Za to byl Josef Kusý, narozený 17. února 1909, zatčen a 31. května 1942 na popravišti Kobyliské střelnice zastřelen. V rozsudku stanného soudu v Praze se píše: „Odsouzení poskytovali vědomě úkryt osobám policejně nehlášeným, které mají účast na činech nepřátelských Říši, anebo se policejně nehlásily po nařízení zastupujícího říšského protektora ze dne 27. května 1942, anebo vyzývaly ve veřejnosti k podporování atentátu a atentát schvalovaly, anebo rušily veřejný pořádek a bezpečnost a pracovní mír, anebo je ohrožovaly. Jmění odsouzených bylo zabaveno.“ Vzpomínkový akt v Bělči se uskuteční u příležitosti 80. výročí atentátu na Heydricha, a to 14. května od 16 hodin u křižovatky ulic Karlštejnská a Ve Vrchu.

V prostoru ulic Ve Svahu, Karlštejnská a Horní bude instalována také nová informační tabule Naučné stezky Liteň. Bude věnována dvěma rodákům z Bělče, kteří projevili statečnost v době německé okupace našeho území – kromě odbojáře Josefa Kusého půjde také o armádního generála Bedřicha Homolu. V době nacistické okupace Čech a Moravy působil v odbojové organizaci Obrana národa. Po zatčení gestapem vydržel kruté mučení a své spolupracovníky neprozradil. Zemřel na popravišti 5. ledna 1943.

Návrh pietního místa v Bělči

(pan)