Jízdné v integrované dopravě brzy podraží

Ilustrační foto: archiv

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Za cestu v rámci Pražské integrované dopravy si připlatíme. Středočeský kraj po deseti letech zvýší cenu jízdného v průměru o 25 procent od 1.7.2021. Navýšení tarifu schválili středočeští zastupitelé, ještě ho musí schválit Rada hlavního města Prahy.

Změna a navýšení tarifu PID je podle nich nezbytná, ceny se neměnily deset let. Za tu dobu činila inflace přes 21 procent, další náklady si vyžádala integrace dopravy v jednotlivých oblastech Středočeského kraje, navíc tržby v minulém roce vlivem pandemie klesly o 30 procent.

Změny pro území Středočeského kraje týkají jednotlivého i časového jízdného. U časového jízdného dochází ke změnám jízdného pouze pro cestování ve vnějších pásmech, případně dojezdovém pásmu 0 na území Prahy. Měsíční a čtvrtletní kupóny jsou zdraženy o 25 procent, cena ročního jízdného je stanovena na 9,5násobek ceny měsíční.

U ročních kupónů proběhne oproti stávajícímu stavu zdražení o 10-15 procent, což přináší ještě větší zvýhodnění než za stávajícího stavu. Celkově však budou časové kupóny i přes připravené zdražení pro pravidelné cestující výrazně výhodnější.

(pan)