Jak internet správně fungovat nemůže

Jak internet správně fungovat nemůžeV našem regionu je dle odhadů připojeno k Internetu bezdrátově prostřednictvím WI-FI asi dva tisíce domácností a organizací.

Každý poskytovatel připojení má trochu odlišnou technologii, jiné zařízení a antény a tím pochopitelně i jinou nabídku služeb. I když je dnes běžné, že signál mobilního telefonu je i ve sklepě a v hlubokém lese a digitální televizní signál lze zachytit na některých místech v rozumné kvalitě i na pokojovou anténu, u bezdrátového připojení k Internetu je tomu jinak.

Technologie bezdrátového Internetu je postavena na tom, že je nutná přímá viditelnost mezi anténou přístupového bodu a anténou klienta. Pokud přímá viditelnost není, zpravidla dochází k více či méně častým problémům, výpadkům nebo snižování rychlosti. Anténa musí být umístěna vně objektu i v případě, že klient má přístupový bod poskytovatele poměrně blízko.

Anténa zavěšená v interiéru bytu na okně, jak ukazuje fotografie, skutečně není ideálním způsobem řešení připojení k Internetu. V posledních dvou letech je patrný přechod od starší technologie bezdrátového Internetu v pásmu 2,4GHz do pásma 5GHz. V regionu lze objednat od různých poskytovatelů standardní 5G Internet, technologicky využívající zařízení, které je již pár let na trhu.

Také je ovšem možné využít technologické špičky a nechat si zapojit 5,5G Internet sítě DOBNET. Zatím je dostupný pouze na vybraných místech, do poloviny roku 2010 se ovšem předpokládá pokrytí až 70 % populace regionu. Více informací na straně 16.

(mn)