Imunizace je nízká, řeší se konkrétní ohniska

Foto: ICP

Předběžné výsledky testování kolektivní imunity ukázaly, že imunizace společnosti, tedy počet lidí, kteří mají protilátky na nový typ koronaviru, je velmi slabá.
Do testování kolektivní imunity, které proběhlo v uplynulých dnech ve čtyřech oblastech České republiky, se zapojilo 26 549 lidí. Podíl výskytu protilátek je podle očekávání malá, konkrétně kolem 1,5 procenta. Toto číslo se ještě může změnit, ale ne výrazně.

Ani v nejvýše zatížených lokalitách, kterými byly obce na Olomoucku, nedosáhl počet lidí s protilátkami pěti procent.

Studie také ukázala odhad těch, kteří neví, že jsou nebo byli nemocní s covid-19. „Na jednoho pozitivně diagnostikovaného člověka připadne 2,25 člověka, který diagnostikovaný nebyl, ale byl nakažený,“ upřesnil Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik. Doplnil, že 50 procent z této skupiny prošlo nemocí bez příznaků. S ohledem na všechna fakta se dá obecně říci, že bezpříznakových pacientů je v celé populaci kolem 30 procent.

„Epidemilologická situace se u nás vyvíjí velmi dobře, není důvod se domnívat, že by počet pozitivně vyšetřených pacientů začal rychle narůstat. Rozvolňování opatření pokračuje,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zdůraznil ale, že ochrana musí cítit na ohrožené skupiny a hlavně lokální oblasti, kde počet nemocných nyní stoupá.

Největší nárůst nemocných nyní zaznamenává Chebsko. Pod lupou epidemiologů je také Praha, Brno-město a Moravskoslezský kraj, zejména oblast Ostravska a Frýdecko-Místecka. Právě zde (a v budoucnosti na dalších místech s nárůstem nemocných) pomáhá projekt Chytré karantény, který podle náměstka zdravotnictví Romana Prymuly funguje naplno. Je tedy možné se zaměřit na danou oblast, otestovat a zachytit co nejvíce nakažených lidí a zamezit šíření dále.

Počet nově nemocných s covid-19 v České republice za poslední dny sice mírně stoupl, v úterý šlo o 77 pacientů. Počet vyléčených přesáhl čtyřtisícovou hranici a je jich více než nakažených. Dosud zemřelo 257 lidí.

(lib)