Ikonický zámeček Tři Trubky nabízí zajímavou návštěvu Brd

Foto: Bára Tesařová

BRDY – Začátkem srpna se návštěvníkům Brd otevřel nový informačně-edukativní areál Tři Trubky, který se stal vstupní branou do Brd pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Najdete zde Dům přírody Brd, jehož stálá vnitřní expozice vznikla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Muzeem středních Brd, venkovní edukativně-zábavný areál pro děti, nový okruh po stopách armádní historie Brd, ale i projekt rozšířené reality, díky kterému si návštěvníci budou moci na zámeckém nádvoří pohladit brdského jelena, lišku či sovu.

Expozice v bývalých hospodářských objektech přiléhajících k zámečku představuje unikátní přírodu i nejzajímavější turistické cíle. Na Dům přírody volně navazuje další zrekonstruovaná památka, tentokrát technického charakteru – vodní elektrárna z 19. století. Ta ještě za války zásobovala energií zámek a hospodářské objekty. Na Tři Trubky se návštěvníci dostanou od odstavného parkoviště ve Strašicích i po nové dvoukilometrové značené stezce podél Klabavy.

Třítrubecká naučná stezka VLS bude v připravované mobilní aplikaci „Divočina v srdci Česka“ zobrazovat armádní techniku, která v Brdech cvičila a na jejímž vývoji, testování či servisu se podílejí státní podniky z resortu obrany. Návštěvníkům rovněž zobrazí 3D model zámečku Tři Trubky a přes svůj mobil nahlédnou i do nepřístupných interiérů legendárního pěchotního srubu „Benešák“ na dopadové ploše Jordán.

Foto: Bára Tesařová

Třítrubecký areál nabídne veřejnosti i jediné rekreační ubytovací kapacity na území CHKO Brdy. K dispozici bude zájemcům 11 lůžek v pětici stylově zařízených pokojích v nově zrekonstruované historické budově hájenky.

Dům přírody Brd je otevřen od dubna do září denně mimo pondělí od 10 do 11 a od 13 do 16 hodin. V zimní sezóně pak ve středu od 13 do 16 hodin a v sobotu a neděli od 10 do 11 a od 13 do 16 hodin.

Zdroj: Bára Tesařová a Letovák