Historie hradu
První zmínka o vsi Okoř je známa z roku 1228, tehdy měla být v majetku kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Hrad začal budovat pravděpodobně Mikuláš Rokycanský, jako stavitel hradu se však uvádí jeho syn František Rokycanský, bohatý pražský patricij, který z něj chtěl mít honosné sídlo. Na nevysokém skalnatém ostrohu byla vybudována hradní zeď, která vymezovala prostor hradu, a dominantu tvořila mohutná hranolová věž. Součástí se stala i přilehlá gotická kaple, která byla vybudována již dříve, v letech 1260 – 1270. Součástí byla i dvě nádvoří, na druhém se nacházel obytný palác. Při západní hradební zdi stál ještě druhý palác.
Archeologické nálezy z obytného paláce dokazují, že hrad začal být budován už kolem roku 1330. První přestavby se Okoř dočkala kolem roku 1494. Hrad získal mimo jiné gotický ráz, hlavním cílem přestavby však bylo zkvalitnění obranyschopnosti. Byly přistavěny dělostřelecké bašty a nové vnější opevnění. Jak plynul čas, prošla Okoř renesančními a také barokními úpravami. Za renesance se hrad proměnil v pohodlný zámek a barokně ho potom upravili členové pražské jezuitské koleje. Od roku 1773 až do roku 1920 byl hrad ponechán svému osudu. O chátrající poklad se právě v roce 1920 začal zajímat Klub českých turistů. Záchranné práce jsou provozovány doposud.
Okoř dnes
Dnes je hrad jedním z hlavních cílů mnoha návštěvníků. Možná je to díky dobré dostupnosti z Prahy, díky kráse samotného hradu i okolí nebo díky nabídce různých akcí. Zřícenina se tedy nachází nedaleko Prahy, autem je možné přijet až na parkoviště pod hradem. Odtud je to nahoru asi 15 minut pěšky. Sportovcům se nabízí možnost dorazit pěšky nebo na kole, vede sem několik turistických značek a krajina je jen lehce zvlněná. Hrad je od října do prosince otevřen pouze o víkendech, a to od 10 do 16 hodin. Ovšem pozor, za nepříznivých podmínek, jako je déšť či sníh, se z bezpečnostních důvodů neprovádí. Ve dnech 28. – 29. 11. by měl proběhnout Adventní víkend na hradě. Chystá se Vánoční tržiště a doprovodný program. A kdo už bude z prohlídky dostatečně vymrzlý, tak určitě rád pod hradem objeví příjemnou restauraci. Návštěvu vřele doporučujeme. Komu by snad samotný hrad nestačil, okolí nabízí další kulturní zážitky. Blízko je to například do Únětic, Lidic nebo Levého Hradce, ale o tom až příště.
Proč: kulturní památka
Jak tam: autem, vlakem, na kole
Kdy: o víkendech Na jak dlouho: celé odpoledne
Kam: Okoř
Info: www.okor.cz