Hledají se pamětníci pro novou knihu o vilách, můžete pomoci?

Ilustrační foto: archiv

DOLNÍ POBEROUNÍ – Nová kniha o historických vilových a chatových koloniích na Berounce, na které spolupracuje i architekt David Vávra, vzniká na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Autoři nyní shánějí pamětníky, kteří by jim s knihou mohli pomoci. Nejste to i vy?

Příprava knížka by měla proběhnout v průběhu letošního roku a konkrétně se jedná o Dobřichovice, Lety, Zadní a Hlásnou Třebaň. „V každé této lokalitě bychom rádi našli alespoň jednoho nebo dva pamětníky, jejichž rodiče, prarodiče, příbuzní nebo známí si v době mezi roky 1918 až 1945 postavili rekreační vilu, vilku, domek nebo i prostou zděnou a dřevěnou chatu. Společně s pamětníky bychom pak rekonstruovali „příběhy“ jednotlivých rekreačních staveb, které by obsahovaly údaje o původních majitelích a stavebnících a o dalším vývoji užívání stavby. Vítané budou stavební plány, dobové fotografie, kresby, malby. Vybrané stavby bychom si přijeli prohlédnout a zdokumentovat,“ přibližuje Prof. Václav Matoušek z Katedry historických věd Fakulty humanitních studií UK.

Fakulta humanitních studií provádí výzkum zaměřený na počátky vilových a vilo – chatových rekreačních osad v okolí Prahy již více než deset let. Kromě osad v údolí Vltavy a Sázavy nyní proběhl výzkum i v údolí Berounky a po deseti letech nazrál čas na shrnutí poznatků formou alespoň útlé, možná i obsažnější knížky. Účast na projektu slíbil i známý architekt a herec pražského divadla Sklep David Vávra. A právě architekt David Vávra navrhl, aby se na přípravě knihy aktivně podíleli i vilaři a chataři, pamětníci z jednotlivých osad.

„Zamýšlenou knížkou nechceme konkurovat důkladným knihám Šárky Koukalové o vilách v Dobřichovicích (vyšla v roce 2013) a v Černošicích (2022). Náš projekt je zacílen naopak především na „obyčejné“ malé vilky, domky a chaty. A když chaty, tak nás zajímají stavby „paďourské“ – knihu o trampských osadách zatím nechystáme. A ještě jedno důležité upozornění – spolupráce bude dobrovolná. Neslibujeme finanční odměny, jen potěšení ze spolupráce na, jak doufáme, zajímavé a užitečné knížce,“ dodává Prof. Václav Matoušek.

Případní zájemci o spolupráci se mohou hlásit na e-mailovou adresu matousek@fhs.cuni.cz, nebo též do redakce na mail lucie.hochmalova@dobnet.cz.