V Hlásné Třebani teď nově nepostavíte

Hlásná Třebaň Foto: Petra Stehlíková

HLÁSNÁ TŘEBAŇ – Zbrzdit růst počtu obyvatel a nastavit nová pravidla pro výstavbu domů v obci chce hlásnotřebaňská radnice. Především z těchto důvodů proto vyhlásila na dosud nezastavěných pozemcích stavební uzávěru. Dalším důvodem je možnost realizovat opatření na likvidaci srážkových vod a další projekty z vize rozvoje obce.

V roce 2000 měla obec Hlásná Třebaň 475 obyvatel, v roce 2022 je to již téměř 1 200 lidí. „Pokud by byly zastavěny všechny pozemky, které jsou v aktuálně platném územním plánu určeny k výstavbě domů, a při pokračujícím tempu trvalého zabydlování chat bude mít naše obec 1 700 obyvatel. Na tento počet obyvatel není infrastruktura v obci ani zdaleka připravená,“ varuje starosta Tomáš Snopek s tím, že zastupitelstvo, které o uzávěře rozhodlo, má zodpovědnost za fungování obce.

Současně chce vedení obce nastavit nová pravidla pro výstavbu domů. Stávající územní plán byl totiž schválen již v roce 2005. „Na novém územním plánu intenzivně pracujeme už rok a ještě nejméně rok uplyne do jeho schválení,“ uvedl Snopek s tím, že stavební uzávěra skončí okamžikem, kdy zastupitelstvo obce schválí nový územní plán.