Hasiči likvidovali rozsáhlý požár seníku

Foto: HZS Středočeského kraje

Ve středu 27. února krátce po osmé hodině večer středočeští hasiči vyjeli k požáru seníku v Oseku na Berounsku. Po příjezdu na místo se ukázalo, že celý objekt je v plamenech.
Operační důstojník na místo nejdříve vyslal hasiče z Komárova a Oseku. Protože se intenzita ohně zvyšovala, vyhlásil druhý poplachový stupeň a povolal další jednotky, mimo jiné profesionály z Berouna a dobrovolníky z Žebráku, Chaloupek, Cerhovic, Tlustic, Lochovic a Záluží. V rámci mezikrajské pomoci dorazili i dobrovolní hasiči ze Zbirohu na Rokycansku.

Dostatek hasební vody měli záchranáři z rybníku uprostřed obce Osek, ke kterému se dostaly i velkoobjemové cisterny.

Objekt o velikosti 15 x 40 metrů si hasiči rozdělili na dva úseky S požárem bojovali i za pomoci výškové techniky, protože hrozilo zřícení budovy a nebylo možné vstoupit dovnitř. Od počátku bylo jasné, že požár bude dlouhodobějšího charakteru. Šlo o bývalý seník, který z poloviny zaplnilo asi 500 balíků sena, ve druhé části byla převážně stará zemědělská technika. Proto na místo vyrazila také těžká technika od profesionálů ze Zbirohu, konkrétně víceúčelový stroj Huddig s velkou lžící a kolový speciál Tatra 815-7.

Necelou hodinu po půlnoci měli hasiči plameny pod kontrolou a nehrozilo jejich další šíření. Velitel snížil poplachový stupeň na základní. Hašení požáru a vyvážení materiálu z budovy trvalo celý následující den. Pak se na místo vydali vyšetřovatelé pro zjištění příčiny a výše škody.

(red)