Geologická minulost Radotína diváky oslovila

Foto: MČ Praha 16
Foto: MČ Praha 16

Ve středu 9. listopadu se v radotínském kulturním centru konala přednáška o daleké geologické minulosti Radotína, Lochkova či nedaleké Kosoře. Virtuálním světem miliony let staré historie přítomné provedl Štěpána Raka ml.

Přestože geologie není vědou, o níž se zajímají masy lidí, s Radotínem a jeho okolím je neodmyslitelně spjata. Nejen kvůli tématu zvolené přednášky, ale nejspíš i díky osobnosti přednášejícího, jeho smyslu pro humor a bezchybně připravené prezentaci, si cestu do místní „Koruny“ našlo padesát lidí.

Někteří z návštěvníků si dělali poznámky, jiní jen poslouchali a snažili se zapamatovat si tu velkou spoustu informací. Podrobně se probraly významné geologické lokality jako je Ortocerový lůmek, Sudy nebo Černá rokle. Přednášející Štěpán Rak, který je zároveň členem Letopisecké komise Radotín, zabrousil i na téma falzifikátů trilobitů, které vyráběli skalníci pro své obohacení a nabízeli je k prodeji.

Publikum bylo výborně připravené, proto jej nemohly zaskočit otázky lektora jako například, kde v se Radotíně nachází pozůstatky mozaikové, tzv. pražské dlažby nebo kolik je v Radotíně ulic pojmenovaných podle hornin a minerálů.

(red)