Folklorní festival bude hostit deset měst a obcí

Ilustrační foto: archiv

DOLNÍ POBEROUNÍ – Přípravy největší středočeské přehlídky folkloru jsou v plném proudu. Čtyřiadvacátý ročník poberounského festivalu Staročeské máje se bude konat celý květen na deseti místech poberounského a podbrdského kraje.

Návštěvníci se mohou jako obvykle těšit na desítky folklorních souborů, cimbálové muziky, dudácké kapely a dechovky. I letos dorazí pravý bavorský šraml, po úspěchu, který měla loni parta Die Z’s z hornofalckého Weidingu, se tentokrát svým uměním přijede pochlubit skupina Hulzstoussboum z Waldturnu. Diváci je budou moci 11. května slyšet hned na dvou místech – v Berouně a Hlásné Třebani. Dvakrát si týž den na májích zahraje i osvědčená Domažlická dudácká muzika – kromě Berouna také v Mníšku pod Brdy, kde se folklorní festival uskuteční po devítileté přestávce.

Několik družin si letos v Poberouní, resp. na Podbrdsku odbyde premiéru. Do Mokropes 12. května dorazí z jihočeské Zlivi soubor Bystřina a z Brna soubor Barvínek, ve Všeradicích i Vinařicích 18. května zazpívají Robky, robečky z horňácké Hrubé Vrbky. V Mníšku pod Brdy zahraje cimbálová muzika Štěpána Hanuše.

Nebudou chybět stálice festivalu: Vonička, Kamýček, Praštěnka, Šarvanci, Mateník…, domácí Notičky, Klíček, Proměny, Pramínek, Třebasbor či Třehusk, bude se tančit tradiční beseda, těšit se můžete na jarmarky, pobožnosti, průvody i taneční zábavy.

Kdy a kde se bude konat festival Staročeské máje?

KARLŠTEJN, hrad, radnice – sobota 4. května

SVINAŘE, sportovní areál – sobota 4. května

BEROUN, Barrandovo náměstí – sobota 11. května

HLÁSNÁ TŘEBAŇ, areál Sokola – sobota 11. května

VIŽINA, fotbalové hřiště – sobota 11. května

MNÍŠEK POD BRDY, předzámčí – sobota 11. května

ČERNOŠICE-MOKROPSY, Masopustní náměstí – neděle 12. května

VINAŘICE, náves – sobota 18. května

VŠERADICE, u hospody – sobota 18. května

ZADNÍ TŘEBAŇ, náves – sobota 25. května