Filharmonie zahraje pod korunami stromů

Foto: Honza Ježdík

Tři předehry tří zázračných dětí, z nichž vyrostli velcí umělci, Mozarta, Mendelssohna a Saint-Saënse, zaznějí pod taktovkou dirigenta Debashishe Chaudhuriho 5. září na letošním, již tradičním koncertu Filharmonie v lese v Řevnicích. Jako host vystoupí s Komorní filharmonií Pardubice houslový virtuos Václav Hudeček se skladbami, jejichž autory jsou Antonín Dvořák a Pablo de Sarasate.

S myšlenkou pořádat filharmonické koncerty v Lesním divadle přišel před čtyřmi lety dirigent Chaudhuri. Rodáka z indické Kalkaty, který studoval dirigování v mnoha zemích a také na Pražské konzervatoři, přivedla do Evropy touha seznámit se s tradicí klasické evropské hudby. Před několika lety se usadil s rodinou v Řevnicích. „Atmosféra Lesního divadla je okouzlující a bezprostřední blízkost přírody velmi inspirativní,“ říká po zkušenostech z minulých let. Pardubická filharmonie se podle něj do Řevnic ráda vrací a i přes netradiční a lehce dobrodružné podmínky a nevyzpytatelné počasí si koncerty velmi užívá.

„Akustická hudba v přírodě má své kouzlo i svá úskalí, a proto se vždy velmi důkladně zamýšlím, jaký repertoár zvolit. Nejen kvůli specifickým podmínkám divadla, ale například i vzhledem k různým skupinám posluchačů,“ vysvětluje Chaudhuri, který se snaží myslet i na lidi, kteří třeba běžně na orchestrální koncerty nechodí. Proto volí skladby, jež by je mohly zaujmout. I díky tomu bývá Lesňák plný rodin s dětmi. Bývá to pro ně první koncert vážné hudby, který zažijí.

Letošní koncert Filharmonie v lese je už čtvrtý. Jeho host, houslista Václav Hudeček, spolupracuje s dirigentem Chaudhurim opakovaně. „Přestože pochází ze zcela odlišné hudební kultury, skvěle cítí evropskou hudbu,“ říká o něm. I on se do řevnického Lesního divadla těší: „ Před mnoha lety jsem tam hrál a počasí nám přálo. Objednat si nebe bez mráčku samozřejmě nemůžeme, tak nám držte palce. Dávám sice přednost hraní v sálech s dobrou akustikou, ale nebráním se ani dnes stále populárnějším open-air koncertům. Zvláště v době covidové je lepší, když jsme všichni na zdravém vzduchu.“