Festival Jeden svět Řevnice klepe na dveře

Zdroj: archiv organizátorů

ŘEVNICE – Oblíbený festival Jeden svět pořádaný městem Řevnice se bude konat 24. až 26. března na několika místech v Řevnicích. Letošní ročník má podtitul Cesty svobody.

Festival bude zahájen filmem Krymský poklad v místním kině. Strhující soudní drama poskytuje unikátní vhled do vleklého sporu o vlastnictví cenných historických artefaktů, který vznikl v důsledku ruské anexe Krymu. Tento napínavý příběh o identitě a nacionalismu se odehrává v nizozemské soudní síni a prolínají se zde zájmy Ruska i Ukrajiny. Po promítání nebude chybět raut od domácích sponzorů a pofilmová debata se zajímavými hosty.

V pátek po obědě budou mít maminky možnost odložit své ratolesti v hlídací kavárně Městečko a zajít na dobrý film Platón z Belfastu/ Young Plato do prostoru baru Otakar. Film pojednává o progresívním přístupu výuky v chlapecké škole v Severním Irsku. Hlavní učební metodou je diskuze a skrze pochopení minulosti lepší orientace v přítomnosti a více respektu k ostatním.

Večerní páteční program proběhne v charizmatickém Dřeváku u nádraží, který město zrekonstruovalo podle projektu Ing. Arch. Sodomkové. Za praskotu ohně v krbových kamnech shlédnete anglickoněmecký film Zatracená práce/ F@ck the job. Film skrze příběh zakladatelky televize Dožď Natalie Sindějevové mapuje turbulentní vývoj této stanice a odkrývá, co obnáší poskytování nezávislého zpravodajství v Putinově Rusku.  Z oddechového kanálu se postupem času stává zásadní hráč v nezávislé žurnalistice.

Zdroj: archiv organizátorů

Sobotní den nabídne hned tři produkce: dvě v Zámečku na půdě ZUŠ a večerní opět v Dřeváku. První z filmů bude mít spojitost s uměním: Galerie na plantáži / White Cube z afrického Konga. Nizozemský umělec Renzo Martens se rozhodne vyzkoumat pomocí sociálního experimentu, zda si chudí dělníci z afrických plantáží mohou vydělávat uměním.  Cílem filmu je i upozornit na neokolonialismus. A druhý bude německý film s environmentální tématikou Severní proud /The North Drift. Film začal točit filmař z Drážďan s pár kamarády a nakonec jej dokončí s teamem vědců, oceánografů a veřejnosti z celého světa. Ti dojdou ke zjištění, že evropský odpad zanáší i ty nejodlehlejší panenské kouty zeměkoule. Protikladem k tunám plastů jsou nádherné záběry přírody, zejména norských Lofot.

Večerní závěrečný program bude opět v Dřeváku: vietnamský film Děti mlhy/The Children of the Mist. Mimořádně silný debut této mladé režisérky získal na loňském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů IDFA cenu za nejlepší režii.  Autorka sleduje osudy třináctileté Di z etnika Hmongů, která se nechce podvolit únosu a nucenému sňatku, který ji nařizuje starodávná tradice.  Podaří se jí prosadit vlastní volbu na vzdělání?

Všechny filmy budou jako vždy doplněny debatami s odborníky a zajímavými hosty. Ti vám pomohou nahlédnout pod pokličku a lépe se v dané problematice zorientovat. K prodeji budou také upomínkové předměty s logy festivalu.

Podrobnější informace i program jsou na webu www.jedensvet.cz/2022/revnice.

PROGRAM JEDEN SVĚT ŘEVNICE 2022

Čtvrtek 24. 3. Kino Řevnice

18:30 Zahájení

19:00 Krymský poklad/ The Treasures of Crimea, 82 min

20:30 debata s hosty

Pátek 25. 3.

Bar Otakar v Corsu

14:00 Platón z Belfastu/Young Plato, 102 min

15:45 debata

Dřevák u nádraží

19:00 Zatracená práce/F@ck this job, 103 min

20:45 debata

Sobota 26. 3.

ZUŠ/ Zámeček

13:00 Galerie na plantáži /White Cube, 79 min

14:30 debata

16:00 Severní proud/ The North Drift, 92 min

17:40 debata

Dřevák u nádraží

19:00 Děti mlhy/ Children of the Mist, 92 min

20:40 debata a zakončení festivalu

Za celý team hlavní koordinátorka Alice Čermáková