Festival Jeden svět míří do Řevnic už počtvrté

ŘEVNICE – Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět je největším světovým festivalem svého druhu. A počtvrté zamíří také do Řevnic. V Řevnicích se na filmy s lidskoprávní tematikou můžete těšit od 21. do 23. března v řevnickém kině, Dřeváku a Baru Otakar.

Festival probíhá současně v 48 českých městech včetně Prahy, v dubnu se pak již tradičně přesouvá do Bruselu. V letošním 26. ročníku se nově objeví i fikční filmy, které budou v Řevnicích zastoupeny gruzínským filmem režisérky Elene Naveriani. Pokud chcete vidět, jak nezávisle a svobodně může žít žena ve středních letech a láká vás poetika gruzínského venkova, přijďte v sobotu od 16.30 hodin do Dřeváku u nádraží!

Na které další filmy se letos můžete v Řevnicích těšit? Jmenujme alespoň některé.

Rozhodně si nenechte ujít čtvrteční zahajovací film v řevnickém kině, v premiérové projekci uvedeme snímek Tady Havel, slyšíte mě? Časosběrný dokument režiséra Petra Jančárka přibližuje poslední tři roky života bývalého prezidenta Václava Havla a obsahuje i dosud nezveřejněné záběry. Je nám ctí, že roli hostky v debatě po promítání přijala řeholní sestra boromejka Angelika Pintířová, která o Václava Havla pečovala v samém závěru jeho života.

Další snímek Moje nová tvář přináší příběh, který bychom v Česku asi ani nečekali. Pětadvacetileté Martině se po kyselinovém útoku od bývalého partnera zhroutil svět. Krůček za krůčkem se učí žít se slepotou a bere si svůj život zpátky. Profesionální záběry se střídají s těmi natočenými přímo Martinou a společně tvoří obraz neuvěřitelně statečné ženy, pro niž se tragická zkušenost stává příležitostí k emancipaci. Na debatu po projekci přijala pozvání režisérka filmu Jarmila Štuková a producentka Maja Hamplová.

S ostatními filmy se podíváme mimo jiné do Norska, Spojených států a putinovského Ruska, tematicky se zaměříme na občanský aktivismus, ženská práva, práva zvířat, LGBTQ+ problematiku a otázku života seniorů a péče o ně.

„A to není vše! Nenechte si ujít předfestivalovou projekci filmu Ahoj Robote, která proběhne 7. března od 18 hodin v Dřeváku. Film se zabývá možností vztahu mezi člověkem a robotem a nastiňuje etické problémy, které takový vztah přináší. Po filmu se můžete těšit na diskusi s naším předním odborníkem na poli robotiky, vedoucím skupiny humanoidní robotiky ČVUT panem docentem Matějem Hoffmannem,” zvou na festival Tereza Matoušková a Zuzana Hrdinová za tým Jednoho světa Řevnice.

Pro více informací o jednotlivých projekcích a debatách sledujte facebook, Instagram či web Jednoho světa Řevnice. Kompletní program festivalu bude k dispozici od 5.  března.