Dva dokumenty z festivalu Jeden svět v Černošicích

Ve středu 29. dubna od 10 hodin se v Klubu Ference Futuristy v Černošicích promítají dva dokumenty z festivalu Jeden svět.

První snímek s názvem „Na sever od slunce“ je příběhem obyčejných surfařů Inge a Jorna. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej.

Druhé dílo „Tři dary“ je počin české dokumentaristky Eriky Hníkové, která se vydala po stopách české pomoci v Afghánistánu. Natáčení ji dovedlo na sever země, kde se už řadu let snaží společnost Člověk v tísni zlepšit životní podmínky místních lidí, živořících na hranici chudoby v podhorských vesnicích poznamenaných dlouholetou válkou. Dokument je složen ze tří příběhů rodin, kterým Člověk v tísni pomáhá zajistit stabilní zdroje příjmů.

Středeční kino je zejména pro kojné, hlídačky a hlídače, přebalovačky a přebalovače dětí. Děti jsou vítány.

(jp)