Dovolená na kolech

Dovolená na kolechReálný zážitek nebo nesmyslný sen?… Tento článek jsem tak trochu „vyfasoval“.

Sice jsme se na redakční radě dohodli, že se o červnové hlavní téma společně podělíme, ale někde v skrytu duše jsem počítal s tím, že se straně věnující se dovolené na kole, tedy na bicyklu – nikoli tedy například dovolené na čtyřech kolech autem – nakonec ujme někdo z kolegů. Nestalo se tak! Tak tedy, vážení čtenáři, vzniká strana o cykloturistice od někoho, kdo na kole ujel sice pár stovek kilometrů, ale už tomu bude více jak 20 let. Od té doby nic!

Jsou ještě nadšení cykloturisté?

Tak jako jsou nadšenci trampové a turisté, tak zcela jistě existuje mnoho nadšenců cykloturistů. Ale ruku na srdce – kolik z těchto nadšenců opravdu zabalí na týden do batohů vše potřebné oblečení, jídlo, stan a spacáky na kolo a vyrazí napříč naší vlastí či Evropou? Ale ano, budou se někteří bránit. Pochopitelně i já mám tuto zkušenost, bylo mě asi 18 let, byl výrazně jiný provoz na silnicích, neměl jsem rodinu a děti, vylepil jsem značku CZ na kolo, a – byl jsem tak trochu blázen, protože jsem nevěděl, do čeho jdu. Nejblíže lze asi přirovnat tento typ dovolené trampingu, s tím rozdílem, že pokud jedeme na tramp, tak nosíme pouze batoh na zádech a tady se staráme ještě o kolo. Vzhledem k tomu, že následující řádky v duchu hesla „Na tramp na kole!“ by asi neoslovily širokou čtenářskou veřejnost, budeme se muset vydat jiným směrem.

Směrem, který už asi není tak moc dobrodružný, ale je mnohem reálnější. Možná, že si nakonec mnozí budou klepat na čelo nad užitnou hodnotou této strany, když je to přece tak jasné. Není to jasné – sám najezdím ročně více jak 30 tisíc kilometrů autem, potkávám v létě mnoho cyklistů, mnoho aut se střešními nosiči s koly, ale nikdy mě nenapadlo takovou dovolenou uskutečnit. Další obsah bude zaměřen přesně na takový typ lidí, jako jsem já. A věřte, že jsem si na pár známých okolo sebe ověřil, že zdaleka nepatřím mezi výjimky.

A aby nezůstalo pouze u teorie, oslovil jsem kolegu Františka Šimonovského, který ročně najezdí na kole z mého pohledu nesmyslně mnoho kilometrů s následujícími otázkami:Dovolená na kolech 2

Chci jet na týden s rodinou na týden na dovolenou na kole, mám auto, kola, dobrý střešní nosič na kola. Na co bych určitě neměl zapomenout?
Určitě nezbytné nářadí, náhradní duše a lepení na opravu duší, náhradní oblečení, tedy větrovku, dres, kalhoty a samozřejmě i ponožky nejlépe tzv. funkční prádlo. Déšť a pot na cestě dokáže udělat divy. Samozřejmostí by měla být cyklistická přilba a to nejen pro děti. Dále bych doporučil cyklistické rukavice, i když nejsou nezbytné, ale přeci jen uleví rukám. V neposlední řadě, máte-li, určitě nezapomeňte přibalit nějakou turistickou navigaci a samozřejmě mapy.

Teď se budu ptát jako příslušník rodiny s dětmi. Nikdo z nás není zvlášť trénovaný cyklista. Kam bychom se měli vydat, abychom měli z týdenní dovolené krásný zážitek?
Pro nenáročnou cyklistiku určitě jižní Čechy, například Třeboňsko. Nebo Valticko-Lednický areál. Je to krajina jen mírně zvlněná s množstvím památek, takže si na své přijde i oko. Pro zdatnější cyklisty s odrostlejší ratolestí bych doporučil Šumavu, nebo Českou Kanadu je to kraj nádherných hlubokých lesů, zde si člověk odpočine od civilizace.

Pokud budeme plánovat nějakou trasu, máme se předem zajímat o to, kde budeme spát?
Určitě bych doporučil předem se podívat a případně zamluvit pomocí internetu zejména pokud pojedeme s menšími dětmi. I když to naštěstí dnes nebývá problém jet na slepo a sehnat nocleh až na místě.

Není v dnešní době cestování na kole s dětmi nebezpečné? Je dostatek vyhrazených stezek pro cyklisty?
V dnešní době je již značení a množství cyklostezek velké a značení je skutečně na vysoké úrovni. Bohužel se občas stává, že nějací vandalové či nenechavci cyklostezky a jejich vybavení poškozují.

Děkuji za krátký rozhovor.

Michal Nešpor