Dětská porota udělí cenu Berounský medvídek

medvedi-ctverecUž třikrát se sešla v Berouně dětská porota, která vybírá nejlepší audiovizuální dílo určené dětským divákům.

Autor nejlepšího snímku převezme 18. ledna v rámci tradičního udílení cen Trilobit Beroun nově cenu dětské poroty – Berounský medvídek.

Sedmičlenná dětská porota je složená z dětí ve věku osm až patnáct let, které vybrali učitelé na zdejších základních a uměleckých školách. Předsedkyní poroty si děti zvolily třináctiletou Kristýnu Čuříkovou.

„S dětmi se scházíme vždy v pátek odpoledne ve výtvarné třídě ZUŠ Václava Talicha, kde pracuji jako pedagog výtvarného oboru. Promítáme si nominované pořady a filmy a povídáme si o nich,“ uvedla Andrea Borovská, koordinátorka dětské poroty.

K jedenácti snímkům vybraným Fitesem, které měly premiéru od 12. října 2012 do 12. října 2013, měla dětská porota možnost nominovat ještě další  soutěžní pořad. „Vybrali jsme seriál spojený s naším regionem. Jde o snímek Méďové na cestách režiséra Václava Chaloupka, který vypráví o toulkách  medvíďat Agáty a Martina, která našla nový domov na nedalekém hradě Točník,“

upřesnila Borovská, která si práci s dětmi velice pochvaluje. „Děti jsou moc šikovné, vnímavé, mají přehled. Při sledování filmů si dělají poznámky a přidělují body,“ popisuje Borovská.
Podle reakcí dětí je možné vysledovat, který snímek je zaujal více a který méně. „Nijak jim neradím, neovlivňuji je. Vše hodnotí sami svýma očima, jinými než dospělý divák,“ doplnila Borovská.

Závěrečné promítání se 29. listopadu uskutečnilo v restauraci Zastávka v Nižboře, kam dětští porotci pozvali i své rodiče a sourozence. Majitel restaurace Tomáš Hanák bude rovněž moderátorem slavnostního předávání letošních cen Trilobit v berounském kině Mír.

Jméno vítězného snímku sice porota vybere již 6. prosince, veřejnosti ovšem zůstane utajeno až do 18. ledna, kdy bude Berounský medvídek spolu s Trilobity předán.

Pavla Švédová