Desáté pěvecké kurzy koncertně korunuje Klasika nevážně

Foto: z archivu organizátořů

LITEŇ – Koncert nazvaný Klasika nevážně – písně a operní árie zakončí pěvecké Interpretační kurzy Festivalu Jarmily Novotné na zámku Liteň. Koná se 8. září od 19 hodin. Letošní ročník povede americký hlasový kouč Kamal Khan a Helena Kaupová, pedagožka Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze.

Desátý ročník Interpretačních kurzů Festivalu Jarmily Novotné na zámku Liteň přivítá 4. září dvanáct kurzistů – mladých zpěvaček a zpěváků. Pod vedením renomovaných lektorů Heleny Kaupové a Kamala Khana se zaměří na studium světového operního repertoáru a interpretaci zejména slovanských písní. Jejich intenzivní studium v inspirativním zámeckém prostředí vyvrcholí v pátek 8. září v 19 hodin koncertem Klasika nevážně – písně a operní árie.

Helena Kaupová Foto: archiv Festivalu Jarmily Novotné

Helena Kaupová je vynikající česká lektorka zpěvu, jež spolupracuje s pěveckými kurzy Festivalu Jarmily Novotné jako lektorka již podruhé. Kamal Khan je světově uznávaný a vyhledávaný hlasový kouč, dirigent a pianista. Po mnoho let působí v nejvýznamnějších světových operních domech, jako např. v Dallasu a Baltimoru a také v Metropolitní opeře v New Yorku. Korepetitorem kurzů a závěrečného koncertu bude Ahmad Hedar, vyhledávaný český klavírista a vokální kouč.

Kama Khan Foto: archiv Festivalu Jarmily Novotné

Na koncertě vystoupí všech dvanáct účastníků kurzů – pokročilých studentů zpěvu, posluchačů konzervatoří a hudebních akademií: Eva Hartová, Khalina Olena, Pavla Hubáčková, Eliška Minářová, Nela Skarková, Tahirah Zossou, Zuzana Čurmová, Andrej Prachár, Alžběta Symerská, Natália Zmrhalová, Radek Martinec a Tereza Papoušková.

Detailní program koncertu bude upřesněn na základě vybraného repertoáru jednotlivých účinkujících. Jak však název napovídá, bude obsahovat vážné i žertovné árie a písně skladatelů jako Wolfgang Amadeus Mozart či Antonín Dvořák. Neopomene ani tvorbu letos jubilujícího Giuseppa Verdiho, od jehož narození uplyne na podzim právě 210 let.

Před koncertem bude také otevřena nově zrekonstruovaná oranžerie v zámeckém parku, kde budou vystavena díla, která vytvořili účastníci výtvarného plenéru Očima Josefa Mánesa, který Zámek Liteň z. s. pořádal ve spolupráci s pražskou Národní galerií.

Festival Jarmily Novotné pořádá nezisková organizace Zámek Liteň z. s. od roku 2012. Jeho cílem je šířit povědomí o jméně a odkazu světoznámé operní pěvkyně Jarmily Novotné, která na zámku žila, a českého šlechtického rodu Daubků, který panství v Litni vlastnil. Festival a spolek oživují kulturní a společenský život na zámku v Litni a postupně obnovují celý zámecký areál – významnou kulturní památku, která byla během uplynulých desetiletí zásadně zdevastována.

Další informace naleznete na webových stránkách festivalu. Vstupenky za 390 Kč jsou k dispozici na tickets@zamekliten.cz nebo na telefonu 737 650 497.

Zdroj: Marie Rydlová, Zámek Liteň